| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că mașinile mici (max 1200cmc) de oraș consuma mai puțin decât mașinile mari (ex: Passat)?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un motor mai mic se chinuie mai mult sa traga masina si consuma mai mult.

| Panamax a răspuns:

Comparatia se face doar cu masini avand acelasi combustibil si din acelasi an.

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde ce motorizare are acel "passat"

| Mkeynes a răspuns:

A mea de 1.2 consuma cat consuma cea de 1.9 diesel laughing wtf

| Blueberry8 a răspuns:

Huh?! am avut 1.2 benzina(micuta cum zici tu, mini cooper) consuma 10 la suta laughing). Acum am 2.2 motorina (4x4) consuma 11-12.Deci depinde de mai multi factori.

| Blueberry8 a răspuns (pentru Blueberry8):

Mint! 1.6 benzina

| killer3023 a răspuns (pentru Blueberry8):

În oraș poate. Depinde si cum o calci.

| Blueberry8 a răspuns (pentru killer3023):

Ai dreptate.Dar consumul depinde de mai multi factori.Primul factor ar fi, unde conduci mai mult, in oras sau in afara orasului.E clar ca in oras mananca mult.

| yonutu555 a răspuns:

Depinde greutatea masini daca e prea grea trage motoru mai tare sa o miste, dar oricum in general da, iti dai seama ca motoarele mici sunt facute pentru consum.

| killer3023 a răspuns:

Nu neaparat. Motor mai mic, chin mai mare să care o caroseria si 5 persoane, gafaie, nu simți, dar se vede la consum. Un motor mai mare cara mai usor. Benzina arde imediat. Dacă mergi ca moșu poate. A avut ai mei passat b5.5 1.9 tdi si am vazut consum de 4 cu 4 oameni in mașină, din mangalia până în constanța. În aceiasi zi am vazut si 1.9 consum. Si am vazut si 13 cand merge bara la bara si motorul nu era încălzit bine. Bate tu cu 1.2 consumul la passat 2003. Success