| Tortoveanu_Vasilica_1985 a întrebat:

Este bine sa apelez la cauciucurile allseason decat sa schimb la 6 luni anvelopele masinii?
Am vazut aici o multime de anunturi:
http://www.pieseauto.ro/anvelope-all-season/?judet=bucur esti

Sava Adapto - are cineva? Pareri?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce masina ai. La una slaba, gen Matiz, Dacie, Golf 3, Polo... Poti sa cauti niste M+S care sa nu balanseze tare vara, si umbli asa.
Daca ai o masina care mai prinde viteza, si obisnuiesti sa circuli distante lungi, ai nevoie de un set de cauciucuri de iarna, si unul de vara. All seasons sunt nici-nici. Iarna mergi cu grija, vara se comporta aproape ca alea de iarna.
Ideal este sa-ti iei cea mai ingusta dimensiune din talon pentru cauciucurile de iarna (cum e la mine 175/R14), si cea mai lata pentru cauciucurile de vara (195/R15 la a mea).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca circuli mult si faci drumuri si in afara orasului, pentru siguranta ta nici sa nu te gandesti la all seasons.

| Sofer a răspuns:

Cel mai bine sa ai 2 seturi de jante si cauciucuri. Eu am jante de aliaj cu anvelope de vara 195/65 R15 si jante tabla cu anvelope de iarna tot 195/65 R15. E cel mai bine asa.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cum a zis colegul, cauciucurile allseason sunt un compromis.
Nu exceleaza nici vara si nici iarna.

| Celcareajuta a răspuns:

Eu merg doar pe allseason si sunt multumit ca nu trebuie sa mai ma frec cu schimbatul rotilor de 2 ori pe an big grin cam la 4 ani schimb tot setul, nu am avut probleme cu aderenta (singurul minus e ca sunt cam scumpute)