| Mkeynes a întrebat:

Este ford mondeo zetec masina buna?
Anul 2008
1.8 diesel

8 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Pe partea de motor am inteles ca ar fi probleme ocazionale cu injectoarele, asta daca nu sunt Bosch. Dupa mine nu e potrivit motorul pentru o masina asa mare si grea. Personal as merge minim pe 2.0 TDCI de 140cp pentru asa masina. Am condus un mondeo 2010 2.0 TDCI si in opinea mea se misca mai greu decat Seatu meu EXEO 2.0 TDI 143cp. Daca nu ai nevoie de tot spatiul ala as zice mai bine sa mergi pe un Focus dar evita motorul 1.6 TDCI ca e vai de el.

| Mkeynes explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi apreciez asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.8 TDCI e un motor bun, foarte rezistent.
Masina in principiu este buna, trebuie sa ai grija la puntea spate sa nu rugineasca suruburile pana la ruperea lor in mers, in rest nu ai treaba cu ea.
Confortul si mai ales tinuta de drum, fac Fordurile Focus si Mondeo sa "dea clasa" tuturor concurentilor lor (Astra, Golf, Bora, Passat, Vectra, Megane, etc). Sunt masini foarte bine proiectate.
Pacat de service-urile romanesti, ca nu stiu nici macar cum sa le deschida capota... Si dau vina pe marca, pentru incompetentele lor.

| Mkeynes explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Haha da nu stiu ce sa mai zic multi spun ca e buna
Alfi spun ca e rea
Acum na depinde si norocul cum o ei ‘ cred

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mkeynes):

2.0 si 1.6 TDCI sunt motoare de la Peugeot, sunt bune si alea, dar nu recomand 2.0 TDCI, pentru ca e un motor batranesc. E facut sa reziste mult, nu sa traga. E de-a dreptul plictisitor. Mai bine merge 1.8 TDCI.
1.6 TDCI e bun, nu stiu de ce spune colegul ca e vai de el. Varianta de 90cp de pe Focus 2 nu are DPF, si se misca super bine, probleme de fiabilitate nu are.
Dar orice motorizare ai lua, ai grija ce ulei bagi in ea. Uleiul "original" Ford Formula este foarte prost, nu unge bine, si face depuneri mari in motor, care duc in scurt timp la moartea turbinei, uzura cuzinetilor si a segmentilor.
Eu am folosit ulei Mobil cu specificatii pentru Ford, si a fost foarte bun, in comparatie cu Ford Formula.

| Mkeynes explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu sunt in Anglia
Si nu stiu ce masina sa imi i au
Passat sau audi sau mondeo
Ma gandeam ca mondeo e mai ieftin la piese e altfel audi te baga in faliment
Passatul e acceptabil

| mgtow a răspuns:

La vechimea aia e buna de facut programul rabla

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mkeynes):

Passat b6 e ok la piese, dar cam au probleme.
Daca vrei ceva simplu, ia un Focus, parerea mea e ca un 1.6 TDCI e suficient si nepretentios, dar poti lua oricare din motorizari, ca sunt rezistente.