| InF3CT a întrebat:

Salutare.
Am o mare problema.
Acum 2 zile mi-am achizitionat o masina Ford Mondeo Zetec motor 2.0 diesel 140 cai an 2008 second hand.
In dimineata asta cand am pornit-o a inceput sa trancane ceva in partea stanga a motorului. Ca si cand ai bate cu o lingura intr-o oala...sau ceva de genul. Treaba asta o face cu motorul rece. Cand se incalzeste se aude mai rar si mai incet.
Cand calc ambreiajul nu se mai aude deloc.
La jumatea cursei ambreiajului imi bazaie.imi intra in viteza foarte bine.pedala este ok.
Precizez ca masina este cu volan dreapta.Are o luna de cand i s-a facut itp-ul.Aici si daca ai un far ars nu treci itp-ul.deci cred ca problema asta a aparut acum.
Eu sunt in Scotia.
Ce ar putea sa fie?
Rog sa se dea raspunsuri din partea celor care cat de cat se pricep la partea mecanica si cei care au intampinat o astfel de problema.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Abreiajul,sau volanta.
Oricumpe pe cei de la Itp ii doare undeva de ambreiajul tau.
Cu bec ars nu treci ITP-ul nici in Romania.

| InF3CT explică (pentru xerxes1):

Nu poate fi datorita faptului lipsei de ulei din cutia de viteze?

10 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nivelul uleiului la cutie se controleaza destul de usor, dar ma indoiesc ca zgomotul este din cauza lui.
Volanta cu masa dubla are obiceiul sa faca zgomotul respectiv.

| InF3CT explică (pentru xerxes1):

Dar poate sa fie si asta nu?
Am vorbit azi cu un mecanic si a zis ca volanta sau ambreiajul nu are cum sa fie deoarece pedala nu tremura...intra bine in viteza etc.
Cel mai sigur e uleiul din cutia de viteza zice el.
Mersi pentru raspunsul fulger!

| xerxes1 a răspuns (pentru InF3CT):

Ne auzim dupa ce schimbi uleiul.
Oricum din cand in cand trebuie schimbat.

| InF3CT explică (pentru xerxes1):

Salut.
Era rulmentul de presiune.
Acum cateva zile a ramas blocat drept urmare a trebuit sa schimb tot.
Kit ambreiaj+volanta

| xerxes1 a răspuns (pentru InF3CT):

200.000 km nu mai umbli la ambreiaj. Drumuri bune.

| InF3CT explică (pentru InF3CT):

Cam de vreo saptamana imi porneste ventilatorul de racire odata cu pornirea motorului.
Odata cu problema asta nu imi mai cupleaza nici clima.
Termocupla ventilatorului este buna deoarece am probat cu alta si este la fel.
Pe tester nu imi da nimic! Acul la apa este ok.

| xerxes1 a răspuns (pentru InF3CT):

Ar trebui facuta o diagnoza la AC.
AC-ul poate sa porneasca ventilatoarele.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Unde ai facut diagnoza?
Ideal ar fi sa o faci la Ford.Au alte testere.

| InF3CT explică:

Se poate sa nu fie destul ulei in cutia de viteze si din cauza asta sa fie acele batai la rece?