| Belgravistan a întrebat:

Există în lume locomotive electrice alimentate cu baterii? De exemplu, dacă un tren merge din București spre Oradea, iar linia este electrificata doar până la Cluj Napoca, trenul nu ar mai fi nevoit să își schimbe locomotiva la Cluj, deoarece locomotiva ar avea un acumulator, și ar putea merge electric deși nu ar mai fi conectata la rețeaua electrică. Exista astfel de locomotive pe planetă?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva! Ar trebui niste baterii foarte puternice. Pe portiunile neelectrificate se folosesc locomotive pe motorina. Odinioara se foloseau pe carbuni.

| Digikey a răspuns:

Da si functioneaza cu 3 baterii AAA.

| sierra1 a răspuns (pentru Digikey):

Am citit că merg și baterii alcaline AG13, la blister

| UserRo10 a răspuns:

Nu poate exista asa ceva deoarece ansambul are sute de tone si nu ar avea eficienta. De aceaa exista trenurile diesel electrice. Motorul diesel produce curentul pentru motoarele electrice ale trenului