| anonim_4396 a întrebat:

Exista masini care sa foloseasca aprinderea dubla, prin sisitemul cu doua bujii pe cilindru? Care sunt acelea?

5 răspunsuri:
| ricky a răspuns:

Mai demult se foloseau si motoare cu aprindere dubla acum nu stiu daca se mai foloseste

| ricky a răspuns:

Mai demult se foloseau si motoare cu aprindere dubla acuma nustiu daca se mai foloseste

| Midnight Rain a răspuns:

Alfa Romeo foloseste in unele motoare tehnologia Twin Spark, prin care amestestecul din cilindru este aprins de doua bujii in loc de una in momentul scanteii, conferindu-i o ardere mai rapida.
Tehnologia T-Spark e folosita in urmatoarele modele: 164, 155, 145, 146, 156, 147, 166, GTV si Spider.

| adi a răspuns:

Eu stiu ca doar avioanele au aprindere dubla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nissan