| GeorgeOG19 a întrebat:

Folia care se aplica pe gemurile masinii se poate pune si pe stopuri?

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are voie, fiind interzisa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici faptul ca ma injuri, tot nu te scuteste de respectarea legii 195/2002 art 112

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, dar nu rezista foarte mult in exterior, si nu este legala pe stopuri.

| viavo a răspuns:

Se pot, dar sunt interzise. Sunt folii speciale omologate, dar nu stiu daca in Romania sunt acceptate.

| mgtow a răspuns (pentru viavo):

Se accepta, sant cazuri de masini importate care au folie pe faruri si raman asa. E unu Ionut tuc in Youtube care si-a infoliat farurile in sibiu la aia de la pro wrap

| viavo a răspuns (pentru mgtow):

Fara omologare?

| mgtow a răspuns (pentru viavo):

Are

| GeorgeOG19 explică (pentru mgtow):

Stiu ca n-am voie, vreau doar sa stiu daca se pot monta pe stopuri.Merg pe risc.

| mgtow a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Ba ai voie dar e un grad de opacitate care se incadreaza in limita legala. Cei care infoliaza se pricep stiu mai bine. Anastasia greseste. Intra in Youtube si cautal pe Ionut tuc o sa vezi ca sia infoliat farurile pe cale legala in sibiu la pro wrap.

| viavo a răspuns (pentru mgtow):

Eu asa stiu ca fara omologare este interzis.

| mgtow a răspuns (pentru viavo):

Da dar se poate si legal cu acte in regula

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Putin ne doare pe noi ca risti tu sa ramai fara talon ca sa fii jmecher. Dar te ai gandit noapte ca poate ne riscam noi sa iti facem praf curu de la masina ca nu ti se mai vad stopurile cand pui frana?

| suntserios a răspuns (pentru viavo):

Sunt ilegale. Userul asta nu stie prea multe despre masini.

| GeorgeOG19 explică (pentru suntserios):

Stai linistit ca nu le intunec ca noaptea.O tenta mai inchise. Distanta regulamentara iti spune ceva?

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Irelevant. Noapte tot aiurea se vad.
Nu cauta legi care sa scuze ilegalitate ta.

| GeorgeOG19 explică (pentru suntserios):

Mai bine lasa asa

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Mna, sper ca jmekeria ta sa te lasa fara talon. Am vreo 200.000 km facuti la viata mea, si destui noapte. Am dat peste suficient de multi jmekerasi, ametiti fara becuri, cu faruri care prindeau muste samd. Unul in minus pe sosele ar fi ok

| GeorgeOG19 explică (pentru suntserios):

Inseamna ca i-ai facut degeaba

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Asta chiar nu am inteles o. Daca am facut multi km inseamna ca trebuie sa sustin modificarile periculoase aduse masinilor?

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Sau a fost doar o replica din lipsa de alte argumente?

| GeorgeOG19 explică (pentru suntserios):

Esti mult prea hater si te bagi in seama aiurea. Daca folia mea cu o tenta mai inchisa ar fi problema pe drumurile astea pe care circula toate rablamentele, eu imi predau talonul.Sa nu crezi ca fac stopul negru incat sa se bage bizonii ca tine in "curu meu".Nu ti-a cerut nimeni parerea incat sa imi raspunzi ca"putin ne intereseaza ca te risti tu".Eu am intrebat total altceva, nu parerea astora cu 200.000 km pe an.Te pup, drumuri fara incident.

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Hater eram daca tu spuneai ca vrei jante portocalii si eu ziceam ca e aiurea culoare. Nu ai cum sa fii hater cand discutam de respectarea legii.

In continuare, faptul ca mai sunt si alte rable pe sosea iar nu e o scuza sa nu respecti legea.

Din momentul in care ai pus intrebarea inseamna ca ne ai cerut parerea. Ca nu iti convine e alta discutie

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GeorgeOG19):

La noi in tara nu se accepta folia pe stopuri deloc, doar pe geamuri e permisa.
Se iau certificate in prostie pentru asta, a patit-o un prieten cu taxi, care le foliase la un atelier autorizat de folii. Erau foarte putin inchise, se vedeau luminile fara probleme, dar... Legile romanesti/europene sunt facute sa taxeze prostii pentru nimicuri.