| FlaviusZeta a întrebat:

Golf 4: Vreau sa schimb placutele de frana. Care mi le recomandati, de la ce firma? ..Calitate/pret

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai bani de aruncat, BREMBO.
Daca vrei ceva bun, TRW.
Daca esti constient ca vorbim de un Golf, iar toate piesele de pe piata sunt testate si omologate, le pui pe cele mai ieftine.
Eu lucrez de ceva ani pe langa mecanici, am permis de alti cativa ani, si cam tot timpul am mers pe piese ieftine. Nu am ajuns niciodata sa dau vina pe o piesa. Si la Dacie bagam piese cu renume rau, si n-am patit niciodata sa nu fie bune.
Pui ulei bun, filtre bune, cauciucuri bune... Dar cand vine vorba de piese primitive, din 2-3 materiale turnate, nu prea are rost sa crezi in basme. Mai zici de niste discuri proaste ca se ovalizeaza daca conduci ca mine (desi n-am ovalizat nici un disc pana acum, si merg ca un turbat), dar cand vorbim de placute, treaba lor este sa se toceasca de discuri, sa nu manance din disc. Nu trebuie sa fie suflate cu argint, si sfintite la mormantul lui Arsenie Boca, ca sa scoti praf negru din ele.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Mie mecanicul mi-a recomandat TRW si am auzit de la multe persoane ca sunt bune.
Oricum eu am luat ceva putin mai scump, am ceva imbunatatiri la sistemul de franare si am luat placute de la Brembo nu sunt cu mult mai scumpe decat cele de la TRW dar sunt multumit pe deplin de ele, plus ca totusi, este o firma mult mai de renume.

| Alex132331 a răspuns:

Tvr sunt aproximativ 90 de lei tin foarte bine in timp si sunt de calitate.