| mih19 a întrebat:

Hei oameni! Am un ford focus din 2006, am niste probleme cu ea si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva de pe aici.

In primul rand sunt perioade cand ii moare foarte usor motorul si nu ii fac nimic gresit. Si nu is singura la care se intampla, am dat masina sa o incerce persoane mai experimentate ca mine si tot acelasi lucru. Dar chestia asta doar cateodata se intampla.

A doua chestie e cu vitezele. Cateodata cand bag intra 3-a pedala de acceleratie pur si simplu nu mai functioneaza, pot sa o apas pana in capat ca nu mai face nimic. Trebuie sa o bag inapoi intra 2 sa apas de cateva ori pe acceleratie ca sa ii dau impuls si dupa sa o bag iar intra 3-a.

Oh, si inca o chestie. Sunt perioade cand masina smanceste rau, chiar si in mers, iar daca ii aglomeratie si nu pot sa ii dau acceleratie sa mearga mai tare, tot asa face.

Repet, chestiile astea se intampla periodic. Cateodata numa cate una, cateodata nici una, iar cateodata toate deodata. Unele persoane mi-au spus ca trebuie stranse nu stiu ce buji, altele ca trebuie schimbat uleiul, altele ca ii de la baterie si altele ca ii problema daca are mai putina benzina. Sincer nu mai stiu ce sa cred. M-ar ajuta daca ar avea careva vreo idee de ce face asa.

3 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Cam multe probleme. Raspunsul il gasesti la service, dupa diagnoza. Aici sunt doar pareri neavizate.

| PhoenixSuns a răspuns:

Faza cu moartea motorului s-ar putea sa fie de la injectoare. pe cand restul problemelor tin de partea de experienta laughing

| mih19 explică (pentru PhoenixSuns):

Nu cred ca are cum sa fie din cauza ca nu am experienta. Cu nici o masina care am conduso pana acum nu mi-a facut asa. Acuma brusc mi-am pierdut toate cunostiintele sa conduc o masina? Oricum, o sa incerc saptamana asta sa imi fac timp sa o duc la un service.