| aanoonimmm123456654320 a întrebat:

Hei TPU, am o masina,un cielo mai exact, aproape de fiecare data când merg cu ea se blochează și pornesc avariile singure și merge doar deblocată din telecomanda… cred ca este ceva pe electronica. Știți cumva ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai o alarma montata pe ea.
De aia se incuie si pornesc avariile. Pe undeva pe sub capota, probabil ai si o sirena, caruia cineva i-a scos mufa, sa nu mai "urle" cand pornesc avariile.
Trebuie sa investighezi putin, uita-te sub bord, daca ai o gaurica in care ar putea intra un chip de alarma aftermarket. Cred ca are si un led mic, rosu sau albastru, care clipeste din cand in cand.
Daca ai chipul, poti dezactiva alarma. Daca nu il ai, trebuie sa apelezi la un electrician, sa-ti deconecteze modulul de alarma.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du masina in service, ca nu-i normal si daca te pridne Politia cu semnalizarea stricata, este de rau.

| VoidEternal a răspuns:

Doar un mecanic ar putea sa-ti zica cu siguranta (uneori nici ala). Ti se opreste si motorul? Sau ce anume inseamna "se blocheaza" mai exact?