| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU, este o problema dacă folosesc cauciucuri de iarna, vara? Din câte am observat cel de vara este puțin uzat, iar deocamdată nu îmi permit sa ii cumpăr cauciucuri și vreau sa le schimb pe cele de pe fața cu cele de iarna, din punct de vedere al legii știu ca le poți folosi, dar din câte am înțeles faci explozie mai repede, derapează etc. Îmi poate spune cineva care a avut cauciucuri de iarna, vara care este diferența dintre cele doua?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e o problema din punct de vedere legal. Nici nu ai probleme daca sunt de calitate, daca sunt proaste nu sunt bune nici iarna. Dezavantaje sunt, bineînțeles altfel le-ar folosi toată lumea:
- datorita cauciucului moale din care sunt fabricate, se supraincalzesc iar uzura este mult mai pronuntata
- datorita distantei marite intre crampoane (la M+S) sunt mai gălăgioase
- nu au canale de evacuare a apei, prin uare aquaplanarea apare la viteze mai mici.
Unii spun ca distanta de frânare ar fi mai mare, eu unul insa sunt convins insa ca e mai redusă. Nu am date certe in acest sens, dar teoretic un cauciuc mai moale are coeficient de frecare mai mare, deci frânează mai bine.

| mgtow a răspuns:

Se tocesc mai repede si trebuie sa platesti altele iarna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si riscul de explozie daca e vorba de cauciucuri de proasta calitate si reesapate.
In rest din cauza compozitiei lor nu vor avea aceleasi performante, se va mari distanta de franare, se va micsora aderenta. Probabil in oras nu se va simti, dar la viteze mari e suficient odata sa iti cauzeze probleme

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cauciucurile de iarna sunt ditr-un material mlt mai moale si au un grad de uzura foarte ridicat daca le folosesti pe timp de vara