| joaxenul a întrebat:

Heiii TPU am auzit de o subcategorie pentru permis auto subcategoria B1 cica poti sa dai de permis de la 16 ani dar masina nu trebuie sa depaseasca 50 de Km pe ora si sa nu aibe mai mult de 550kg vreau sa stiu sigur daca este adevarat si cam cat ar costa FUNDA

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e adevarat, poti lua cat B1 si conduci "Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW."

| viotedy a răspuns:

Da,categoria B1.Viteza mai mare de 50 nu mai mica.Costa vreo 500 lei.

| joaxenul explică:

Masinile cu limitatoare merg? si cam ce masina se potriveste?

| hp8510p a răspuns (pentru joaxenul):

Nu merg masinile cu limitator.Cauta poze cu masini Aixam...doar cu astea poti sa mergi

| vladsteaua a răspuns:

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h; si se poate conduce de la 16 ani.eu zic sa mai astepti 2 ani si sa dai pentru B ca nu stiu daca gasesti b1 la vreo scoala si daca gasesti trebuie sa coste vreo 6-7 milioane si mai pui 2-3 milioane si faci B si ai 3 categorii din start AM, B1 si B