Întrebare recomandată | Robo97 a întrebat:

Funda) Salut as dori sa stiu cat costa categoria/subcategoria AM? Si vreau sa stiu daca se pot conduce si acele masinute AIXAM cu o greutate de pana la 550kg cu permis AM?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul il poti afla intreband la o scoala de conducere auto, pana acum nu s-a facut scoala pentru AM, aceasta categorie intra in vigoare numai de la 19.01. 2013.
Si nu se poate conduce nici o masina cu permis de categoria AM, aceasta categorie este pentru mopede. Conform L.203/2012 prin moped se intelege vehiculul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
Pentru AIXAM va trebui permis de categoria B, nu cred ca se incadreaza nici la B1(cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW).

| Robo97 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa te jignesc, dar vorbesti mult si fara rost. Cu subcategoria B1 iti spun sigur ca se poate conduce AIXAM. De fapt orce masina pana in 500-550kg. A si apropo aceste masini AIXAM sunt considerate MOPED mai documenteazate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robo97):

Tipule, am impresia ca nu mi-ai citit atent raspunsul.
Nu este de la mine citire, am citat prevederile legale ce vor intra in vigoare cu 19.01. 2013. De la aceasta data nu vor mai exista subcategorii, ci numai categorii.
Este adevarat ca, in prezent, exista subcategoria B1 si cu aceasta se poate conduce autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.
De la 19.01. 2013 cu categoria B1 se va putea conduce autovehiculul de pana la 400 kg si nu cred ca Aixam se incadreaza.
Si nu trebuie sa ma documentez, sunt jurist si cunosc prevederile legale, ceea ce nu poti spune tu. Daca ai fi stiut n-ai fi pus intrebarea.

| Robo97 explică (pentru Ioandelasal):

Imi este imposibil sa cred ca, categoria B1 va fi modificata deoarece nu sa inregistrat nici un accident cu aceste masinute si nu au nici cel mai mic motiv sa nu poata fii conduse de tinerii in varsta de 16 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robo97):

Este problema ta daca crezi ori nu ce scrie intr-o lege. Ti-am citat prevederile legale ce vor intra in vigoare cu 19.01. 2013. Daca tu crezi ca am citat incorect poti citi Legea 203/2012, nu este foarte lunga. Si cu B1, daca acestea se incadreaza acolo, se poate conduce tot de la 16 ani, eu n-am spus alta varsta.