| Ionut46523 a întrebat:

Hey fratilor! Deci mă numesc Ionuț și am 16 ani și sunt foarte pasionat de enduro. Eu am avut ocazia sa conduc o motocicleta de enduro de 90cc. Am am ocazia și banii sa cumpăr un motor mult mai mare (250-450) mai exact o Yamaha wr 450f deoarece doresc să mă înscriu la hard enduro Bucovina. De la ce vârstă mă pot înscrie ca participant? As dori tare mult să știu vârsta minimă de înscriere.

2 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Tinand cont ca pe drumurile publice poti conduce doar autovehicule din categoria AM si B1, tu avand doar varsta de 16 ani, cel mai probabil ca nu vei avea voie pe un motor de 450cc. poate sa fie periculos. Cine raspunde daca patesti ceva? Eu sincer nu cred ca organizatorii acelui concurs s-ar risca.
Recomandarea mea pentru tine este ca la varsta de 16 ani, pe care o ai, sa incepi cu un scuter, sau o motocicleta legala, si ideala pentru 16 ani, deci nu mai mare de 50cc. Pana la 18 ani vei putea sa inveti cum sa o stapanesti, cum sa o manevrezi, si toate cele.
La 18 poti sa obtii permis de categoria A2 si atunci poti conduce un motor destul de puternic, ca mai tarziu (la 20 daca ai A2-ul de cel putin 2 ani) sa poti obtine categoria A.
Chiar daca ai sa spui ca tu nu conduci acel motor pe un drum public eu totusi te indemn sa mai astepti, fiindca probabil ca tu nici nu intelegi puterea de care este capabil un motor de 450cc.
Nu te supara dar nu vreau sa vad la stiri peste cateva saptamani ca iar unu` fara permis a murit nu stiu cum. Multa bafta, oricum.