| anonim_4396 a întrebat:

as vrea peste vreo 2 ani dupa ce termin liceul sa ma fac sofer de tir...i-mi puteti spune ce categorie de permis trebuie...va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

C si C+E dar e posibil ca anul viitor sa iti ceara vasta minima de 21 de ani si iti va cadea naspa. De atestat nu mai zic ca acolo e o nebunie totala pentru ca iar dai conducere si teoria e usoara. La angajare trebuie sa fii tare in vorba ca sa impresionezi patronul firmei si sa nu te lasi moale cand zice nu luam fara vechime sau alte prostii. Incepi cu atestatu de marfa fara ADR ca nu are rost primii 5 ani.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

"Art. 96. Permisul de conducere este valabil pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii de autovehicule:
CATEGORIA A
- autovehiculul cu doua roti (motocicleta) cu sau fara atas avand capacitatea cilindrica a motorului peste 50 cmc sau viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, si autovehiculul cu trei roti (triciclu) avand capacitatea cilindrica a motorului mai mare de 50 cmc sau viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, precum si masa totala maxima autorizata mai mica de 400 kg;
CATEGORIA B
- autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara locului conducatorului, nu este mai mare de 8;
- ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul din categoria B si remorca, in cazul in care masa totala maxima autorizata a ansamblului nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
- triciclurile sau cvadriciclurile avand masa proprie peste 550 kg;
CATEGORIA B+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca, daca ansamblul respectiv nu se incadreaza in categoria B;
CATEGORIA C
- autovehicule, altele decat cele din categoria D, a caror masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;
CATEGORIA C+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria C si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;
CATEGORIA D
- autovehiculele destinate transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului;
CATEGORIA D+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria D si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane.
CATEGORIA Tr
- tractoare si masini autopropulsate pentru lucrari;
CATEGORIA Tb
- troleibuze;
CATEGORIA Tv
- tramvaie...

| nicusor222 a răspuns:

Citeste aici :http://www.automobilistul.ro/tipuri-de-categorii-auto.html. Sper ca te-am ajutat.

| Paull18 a răspuns:

Categoria CE si C1E

| Domnu Bogdan a răspuns:

C; c+e varsta 21 aniwinking