| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune cineva cum se ajunge șofer pe ambulanță? Și de ce e nevoie sa devii unul? Ce categorie de permis trebuie să am?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Conditii de angajare ca sofer pe ambulanta:

"Pentru a se putea înscrie este nevoie de:
- diplomă de bacalaureat sau de absolvire a liceului,
- permis de conducere pentru şofer profesionist valabil pentru autovehiculele din categoriile B şi C,
- vechime în specialitate de şase ani ca şofer profesionist sau de trei ani ca şofer autosanitară II.
- diplomă de absolvire a cursului de ambulanţier".

https://www.ziaruldeiasi.ro/......40716.html

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Ca la orice vehicul. B până la 3, 5 tone; C peste 3, 5 tone
Restul informațiilor le obțineți strict de la serviciul de ambulanță.