| simonsdgdfbn a întrebat:

mi-am luat de curand un scuter peugeot speedfight2 de 50cc si am o problema la el, nu merge frana pe spate si pe fata, am cumparat lichid de frana, le-am airisit si tot nu merg ( dar acum o saptamana cand l-am probat mai tinea putin frana pe spate) cei care se pricep la asa ceva imi pot spune ce sa fac..Multumesc

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Ai verificat cablurile de frana?

| simonsdgdfbn explică (pentru viotedy):

Frana se face prin compresie (frana la mana are un pistonas care impinge lichidul catre frana pe disc) oare este fisurat tubul pe unde curge lichidul, cand am aerisit frana la mana, mergea in gol

| viotedy a răspuns (pentru simonsdgdfbn):

Al meu are doar pe fata frana pe disc si nu folosesc niciodata frana fata. Daca ar fi fi fisurat nu ar curge lichid jos?

| Bybanu a răspuns:

Pai nu ai zis ce fel de frana e pe spate! pe disc sau saboti?

| Bybanu a răspuns (pentru Bybanu):

Eu zic cum a fost la mine.
Am un piaggio zip cu frana pe disc pe fata si saboti pe spate. Nici una nu mergea
Pe fata am dat surubelul ala de jos de la frana, am aerisit si am bagat ulei in cutia de la maneta. I-am dat manete pana sa scoala aerul de pe cablu, i-am pus surubelul inapoi. Nici mie nu mi-a mers o zi, nu stiu de ce, dar pe urma dintr-o data si-a revenit si a inceput sa tina.

La frana pe spate, i-am dat roata jos, i-am scos saboti, i-am curat si i-am pus invers. Unul era tocit iar altul nu era. La inceput cand mergeam cu el si puneam frana ramanea roata intepenita dar dupa ce s-a tocit un pic si sabotul ala a mers ok.