| Anaa939839393 a întrebat:

Hi! Am un Golf 4 si am o problema cu caldura, mai exact nu da caldura deloc, nici dupa ce motorul se incalzeste. Aer rece; AC dă doar caldura este problema. Cand dau drumul la caldura se simte putin doar cand pun mana o briza asa dar mai mult nu. Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum vara ai nevoie de racoare in masina nu de caldura, la iarna da, vei avea nevoie de caldura, masina trebuie dusa in service sa o verifice ei, poate sau ars sigurante la aer sau nu are freon.

| relian a răspuns:

Intreaba pe cristi ce ti-a dat raspuns ca ar putea fi sa nu aibe destul freon, caldura vine de la freon? Ce legatura are freonul cu prefectura, cu caldura in cazul de fata?

AC-ul de la masina nu face si caldura, nu-i AC-ul de la casa, deci nu-i AC heatpump, caldura la masina vine de la motor, mai exact de la apa din motor.Deci in bord in interiorul masinii ai un radiator,altul decat ala ce face rece,se numeste heater in engleza,si este conectat la apa din motor.

Apa calda sau la cate grade sta apa in motor va circula si prin acest radiator,de fapt circula si acu vara,acel radiator normal este pus intr-o carcasa de plastic si izolat.
Deci de acolo vine caldura iarna,sau cand vrei tu sa ai caldura ok?

Pui butonul,sau ce are masina pe caldura,dar la maxim,daca ai clima sau cum zic unia,de aia cu display sau ce opr mai fi,la fel pui pe caldura si dai la maxim
Lasi masina mergind,asa se aeriseste acel radiator de caldura,probabil o avea aer,deci nu circula apa prin el,ca urmare trebuie aerisit.
Daca tot nu merge,atunci mergi sa te ajute cineva care se pricepe.

Alte cauze ar mai fi ceva clapete sa nu se deschida,in bord ai ditai sistemul de aer,galerii,clapete,motorase etc,care deschid si inchid trape, clapte zile cum vrei, care duc aerul prin radiatorul de aer rece sau prin ala de aer cald, apoi il arunca afara prin acele gratare numite si venturi.

Deci cand dai pe caldura ar trebuie sa se schimbe cumva circulatia aerului, sa treaca prin radiatorul de caldura.
Alta problema nu prea mai vad, dar comuna ar fi radiatorul ala de caldura sa aiba aer in el.

| Mihai0101 a răspuns:

Posibil sa ramana termostatul in pozitia deschis si de aceea.
Posibil ca sa ai alta problema pe la radiatorul de caldura cel mai bine o duci la un mecanic!