| nshsbuua a întrebat:

Honda civic Type C vs Focus Focus?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Honda civic type R. Mai misto o sa fie noul toyota GR86, am rezervat masina (voi fi primul proprietar in UK la modelul respectiv)

| Simpatic a răspuns:

Nu exista honda civic type C ci doar type R -care este o masina de curse de talia lui cupra, subaru wrx, astea de circuit din fabrica.
Depinde ce comparam sa fie mere cu mere si nu mere cu pere, eu as compara motorizarile pe benzina si anume 1.5 turbo de la honda cu 1.5 ecoboost de la ford
Eu am honda civic echiparea sport plus (era cea mai de varf pe atunci) din 2018 cu 182 CP si aleg oricand in fata la orice ford focus, ingineria japoneza e peste, motorul V-tech fiabil, sprint mai rapid la acelasi numar de cai.
Motorul are 4 cilindri in loc de 3 cat are fordul la aceeasi cilindree, deci un sunet al motorului mai placut
Preturile cred ca ar fi tot pe acolo...eu am dat 24.000 euro pe a mea, echiparea de varf.
Daca au aparut modele noi facelift in 2021 atunci nu stiu ca nu detin.
In final tine si de gusturi cat si cat de bine e echipata o masina, ca una poate avea putere mai mare dar alta sa aiba mai multe optiuni si nu pe toata lumea incanta doar viteza sau ce cai poarta pe umeri.
Ce ma deranjeaza pe mine la masinile noi este ca sunt 1000 de motorizari diferite si e de cacao faza cu downsizeul ca tu iti iei o masina cu 30.000 de euro cu motorul cel mai de sus si apare un agarici langa tine cu acelasi model de masina dar cu motor de 1000 cm3 care a dat jumatate din cat ai dat tu pe masina.
La masinile foarte puternice nu exista decat 1-2 maxim 3 motorizari si toate pe benzina, la "cazane" gasesti 100 de motorizari din 0, 1 in 0, 1 litri mai mult : 0, 9, 1.0. 1.2. 1.3.1.4.1.6 litri si tot asa...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de motorizare.
Nu ma incanta drujbele japoneze, nici design-ul.
Un Ford cu motor potent m-ar multumi.

| Lukasssz a răspuns:

Honda?

| wildthing a răspuns:

Nu stiu si mi-e lene sa verific ce performante au, dar asa instinctiv, la prima strigare, as alege masina japoneza.

| Mirel4412 a răspuns:

Ce masina e focus focus?

| nshsbuua explică (pentru Mirel4412):

Imi cer scuze, am dorit sa scriu ford focus