| împreunăfacembine a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum e sa conduci pe masina cu motor pe benzina? Eu vreau sa ma mut de la scoala actuala la o alta scoala. Aici am condus pe masina cu motor diesel, iar instructorul la care ma mut are masina pe benzina. Oare ma voi putea obisnui? Ce sa fac sa nu moara motorul? E grea trecerea de la diesel la benzina? Imi explică cineva cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conducerea unei masini respecta acelasi principii indiferent ca e diesel sau benzina. Singura diferenta e ca la benzina trebuie sa apesi acceleratia putin mai mult cand pleci de pe loc, atata tot

| împreunăfacembine explică (pentru suntserios):

Dar daca apas mai mult acceleratia, nu merge masina mai tare de pe loc? Sau ideea este ca prinde putin mai greu pe benzina si atunci apăs mai tare?

| suntserios a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Nu, motoarele pe benzina au cuplu mai mic asa ca la plecarea de pe loc au nevoie de mai multa putere.
Bineinteles, asta controlezi si din ambreiaj

| siriusblack98 a răspuns (pentru împreunăfacembine):

O ții din ambreiaj să nu fugă de sub tine cum s-ar zice.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina diesel poate pleca la relanti. Dar nu e corect mersul ala.
Masina pe benzina se opreste daca nu o conduci corect.
Cam asta e adevarul.
La plecarile in rampa, intr-adevar cu unele benzinare e aproape imposibil sa o tii doar din ambreiaj, fara frana si fara acceleratie. Dar daca instructorul spune ca se poate, se poate.