| CristinaN401 a întrebat:

Buna!
M-am apucat si eu de scoala de soferi si ma confrunt cu o problema. Fac scoala pe un audi a3 diesel. Problema e ca atunci cand plec de pe loc si ridic ambreiajul pana intr-un punct ( fara sa accelerez ) masina pleaca de pe loc dar tremura. Oare sa fie din cauza ca nu accelerez deloc? Mi-e putin teama sa nu imi moara motorul laughing
Imi poate explica cineva cam ce sa fac sa remediez problema?

Mentionez ca am condus si masina tatalui meu ( este benzina) si nu am aceeasi problema.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plecarea corecta de pe loc se face cu apăsarea accelerației, nu doar din ambreiaj

| CristinaN401 explică (pentru suntserios):

Am tot auzit ca daca e diesel o poti tine din ambreiaj. si tocmai de asta.

| suntserios a răspuns (pentru CristinaN401):

Poti, pentru ca motoarele diesel au cuplu mai mare decat cele pe benzina si pot pleca de pe loc mai usor, insa asta nu inseamna ca e si procedura corecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e subturată e logic să tremure, accelereaz-o.

| myhaelamar86 a răspuns:

Instructorul e mut?
Si da, e din cauza ca nu accelerezi.
Incearca atunci cand tii piciorul pe ambreiaj jos sa apesi acceleratia pana ajungi la 2000 de turatii, apoi dai drumul usor la ambreiaj.

| Vladut123456 a răspuns:

Da,din cauza ca nu accelerezi, cand pleci de pe loc trebuie sa echilibrezi ambreajul cu acceleratia, adica s o ajuti putin din acceleratie, ar fi trebuit ca instructorul tau sa-ti spuna, daca nu reusesti spune-i sa te invete.