| Georgiana_Adelina_2001_iGnQ a întrebat:

In cat timp pot sa merg pentru reprogramare examen traseu (categoria B )?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge de pe acum, dar nu vei fi reprogramat mai repede de 15 zile si va mai trebui sa faci cel putin 6 ore de conducere.
Conform Ord. MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9. "
De altfel reprogramare va fi facuta dupa o perioada mai mare, de cca 1-3 luni, in functie de aglomeratie si numarul de examinatori.

| Intruder19 a răspuns:

Dupa 15 zile.

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Pentru reprogramare trebuie sa platesti iar taxa si sa depui dosar. Nu cred ca te vor programa mai devreme de 15 zile, plus ca la sf. de iarna multi prind curaj, deci ar putea deveni aglomerat. Eu am luat lista cu acte pentru dosar de aici: http://www.i-drpciv.ro/acte-permis-de-conducere/ Mai bine mergi la sigur, decat sa faci mai multe drumuri. Bafta, data viitoare sa iei!