| anonim_4396 a întrebat:

Am picat din păcate la traseu...va trebui sa merg peste 15 zile pentru reprogramare, știe cineva cam după cât timp mă reprogramează? Nu mă simt deloc bine, cea mai nașpa zi...

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar nah, se intampla multira la inceput.
Nu-i nimic, abia ai timp sa mai inveti si sa mai iei ceva lectii cu instructorul, si nu uita sa ceri hartia ca, la reprogramare trebuei sa aduci dovada ca ai mai facut minim 6 ore cu instructorul.
Re-programarea in perioada de vara poate dura intre 2 si 3 luni, depinazand de orasul unde esti.
Vei afla tu dupa 15 zile, cand mergi al reprogramare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Media prin tara e de cam 3 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit/a, se zice ca cei mai buni soferi au luat din a 2-a.
Mai toata lumea pica prima data, nu te descuraja.

| Valyasdfg a răspuns (pentru anonim_4396):

Te înțeleg, da cine știe când mă programează si până fac ședințele, pot pierde îndemânarea, dacă nu știu ăștia puțin respect pentru candidați, atunci la ce să mai faci școala? E risc sa se piardă o grămadă de bani!

| anonim_4396 explică (pentru Valyasdfg):

Faci școală pe riscul tău. Că ai făcut școala nu înseamnă că știi să conduci.

| anonim_4396 explică (pentru Valyasdfg):

Nu iti pierzi indemanarea, nu iti face griji in legatura cu asta, pentru ca in scoala inveti putine, totul se invata in timp, din experienta. Cu banii e mai nasol, dar incerci sa te concentrezi data viitoare cum trebuie si o sa fie ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine în oraș sunt 3 săptămâni, maxim o lună, dar prin țară..cam 3 luni.

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns:

Nu trebuie sa te descurajezi! Eu am picat de 2 ori,deoarece ma duceam cu gandul ca voi pica sigur,si a treia oara l-am luat,dar crede-ma ca o luna si ceva,timpul acela pe care l-am asteptat pana sa dau din nou,mi l-am dedicat doar gandurilor pozitive,de genul:nu are cum sa-l pic din nou,este un simplu examen cu politistul,n-am lasat loc niciunul gand negativ,si l-am luat,ba din contra,am avut si un politist extraordinar, parca totul a fost lucrat ca sa il iau eu! Sfatul meu este sa nu te descurajezi, gandeste pozitiv, si daca il pici nu este o tragedie, tu esti persoana care pui presiune singura pe tine.Mult succes!

| Valyasdfg a răspuns (pentru Daniel_Onofrei_1990):

In ziua de azi cam este o tragedie, pentru că nesimțiții ăștia te programează peste vreo trei luni, expiră actele, școala, bani se duc pe ****, si ce mai rămâne să fac iar școala de la început?

| Valyasdfg a răspuns (pentru Daniel_Onofrei_1990):

țin să spun că examenul l-am picat pe nedrept,eram în apropiere de o trecere de pietoni, circulând cu viteza redusa, langa se afla un trotuar pe care circula în același sens un biciclist, merg ce merg si deodată biciclistul fiind pe marginea din dreapta,asta arătând că nu avea tendința să treacă,eu m-am deplasat încet înainte, (preventiv) urmărind comportamentul lui si a celorlalti participanți la trafic,ei bine, când am fost ajuns cu jumate din mașină pe trecere,el el virează brusc la stânga si se da jos de pe bicicleta,cedarea trecerii trebuia făcută de cel din spatele meu, pietonul trebuie să fie în dreptul trecerii cu picioarele pe zebra, pentru ca șoferul să-i acorde prioritate, eu nu am de unde știi ce-i zace la ăla in cap, trece sau nu trece... când am ajuns cu toată mașina pe zebra zice: de ce nu l-ai lăsat să treaca, trage pe dreapta,, eu: păi a oprit brusc, nici nu știam că va trece, trebuia să fie în dreptul trecerii, asigurandu.se,, țin să mai spun că polițistul avea o stea pe umăr nu grade ca agenții, erau 5 polițiști din care doar al meu nu a pus tableta pe parbriz, aceștia sunt din Alba Iulia, mai este unul care te pune să urci rampa, si nu oricum... își dă ceasul (Rolex)de pe mâna, îl pune la roată si tu trebuie sa urci, cred că știți ce se întâmplă dacă scapi puțin mașina în joslaughing,, oricum am spus... atâta dau pentru permis până se plictisesc si vin si mi.l dau ei laughing am mai spus si altora ce am participat pățit,au zis că ar fi abuz, până mă enervez odată si mă duc la patron la școala de șoferi si îl întreb : dau sau nu șpagă la miliție? Toți au rămas cu gura căscată când au auzit ce am pățit adică tu nici nu ești pe trecere si nici nu dai semne ca ai vreo intenție si vrei să îți
dau prioritate!? laughing, Gaboru voia să opresc pe trecere, de puneam o frână cum era să se oprească toate mașinile în portbagajul meu?! (Plus că te taxează dacă oprești inutil) Lăsați mesaj care sunteți din judetul Alba, mersi

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Daca pui frana brusca nu este vina ta,este a celor din spate care nu pastreaza distanta corespunzatoare,cat despre pietoni, si eu am picat exact la fel, din cauza ca era debusolat, eu cred ca ii pune cineva acolo, pentru ca am inca vreo 3-4 prieteni care au picat exact la fel.O sa iei, vei vedea, nu-ti pierde increderea, va veni si ziua ta in care va merge totul perfect!

| Valyasdfg a răspuns (pentru Daniel_Onofrei_1990):

Distanta intre mașini este mult mai aproape față de atunci când circuli in afara orașului, când ești în oraș, se circulă aproape bară la bara, gândește că milițianu mi-a spus că trebuia să opresc si ăla nici nu era pe trecere, unde voia să opresc, pe zebră, cam dă de gândit el nu avea nici tableta