| Cristi_3697 a întrebat:

In ce categorie intra masinile precum Opel Corsa, Wv Golf, Wv Polo, Fiat punto(masinile mici) cum se numeste ca nu mai stiu?

Răspuns Câştigător
| razzvan27 a răspuns:

Pai nu cred ca au o denumire anume.sau imi scapa mie acum.nu stiu. poti sa le incadrezi in categoria hatchback.

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Golf nu intra in clasa cu Polo. In rest toate intra in categoria masini de oras sau masini de clasa mica. Sau daca vrei sa excluzi Golf-ul restul intra in categoria rable!

| rossi46 a răspuns:

Ai dat funda tocmai cui nu trebuia. Pai hatchback nu este o clasa ci este un tip de caroserie, cele a caror usa la portbagaj se deschide cu tot cu luneta (hatch=trapa; back=spate). Acelasi tip de masina poate fi si sedan si hatchback (ex: opel vectra). Clasele la masini sunt: 1-Clasa Mini (VW Fox, Seat Arosa, VW Lupo, Honda Brio); 2-Clasa Mica (Scoda Fabia, VW Polo, Fiat Punto) 3-Clasa Medie, care se imparte in medie compacta si medie (VW Golf, Ford Focus, Renault Megane) si apoi mai urmeaza, business class, premium, cabrio& roadster, coupe, all terain, 4X4, SUV...probabil am omis din ele dar ai prins ideea!

| heddy10 a răspuns:

Hatchback inseamna cu trapa(hayon) in spate.

| sebywarlord a răspuns:

Hatch-backuri cred happy

| Cristi_3697 explică:

Daca as putea sa dau funda la toti, as da!

| Cristi_3697 explică:

Da. mersi. tu meritai funda!