| hrdcore a întrebat:

In curand o sa implinesc 16 ani si vreau sa dau acel carnet A1 pentru scutere avand in vedere ca am 16 ani daca iau carnetul pot conduce scutere pana in 125cmc sau doar 50cmc?

7 răspunsuri:
| Foca a răspuns:

Salut. Cu permisul A1 poti conduce motociclete pana la 125cm3 dar sa nu depaseasca 11kw. Faci legislatia dupa condusu dupa te duci sa dai sala. Am facut si eu. Iti trebuie excat ca la permis analize pshio cazier etc. O groaza Asfalt uscat happy

| Intruder19 a răspuns:

Poti conduce pana in 125cm3

| PredatoR a răspuns:

A1 este pentru motoare pana in 49 de cc incluziv 49. Daca are peste 50 iti trebuie A-ul. Am un prieten care are 49. 9 sau bine. 8 cc deci nu este 50laughing. Daca ii scoti limitatorul la scuter se duce in 80km/h daca il tii mai mult de 60 nu ei cu el. Funda? sper ca te-am ajutat

| cartoful21 a răspuns:

Din căte ştiu eu cele de pănă in 50 cmc se conduc fara permis, deci permisul A1 te ajută să conduci scutere cu motor de pănă-n 125 cmc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50 cmc
dar daca in acte scrie 50cmc in bord poate sa aiba si 180
poti sa iti iti motocicleta daca vrei de 50 cmc are 180 parca
si daca politia te trage pe dreapta dai actele si nu iti face nimic
ca e de 50big grin da sa respecti limita de viteza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti ei si de 125 cmc.

| hrdcore explică:

Am gasit raspunsurile la un prieten de familie care este instructor si a zis ca pot incepe scoala de la 16 ani fara 3 luni, consta in 30 de ore teoretica si 10 practica in poligon si daca iau pot conduce motociclete pana in 125 cmc