| DumiY a întrebat:

Buna!
Am aflat de curand ca se poate lua carnetul de la 16 ani. Adica, poti da de carnet pentru categoria B1. Masinile trebuie sa fie pana in 550 de kg. Este adevarat? Poti conduce de la 16 ani? Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, dar numai autovehicule care se incadreaza la aceasta categorie, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește Codul Rutier!
Pa, pa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, este adevarat.
Insa nu stiu daca renteaza sa dai banii pe scoala + masina, in loc sa mai astepti doi ani. Oricum o vei lua de la capat la 18 ani, si vei face scoala din nou, pentru categoria B. Eu pana m-am hotarat daca merita, daca se poate, daca imi permit... Am implinit 18 ani si am dat de B laughing

| hp8510p a răspuns:

Da! Dar numai cu masini Aixam.Costa in jur de 1200-1500 de euro una fabricata in jurul anilor 1998-2000 second hand.Dar eu zic sa mai astepti sa iei B-ul si sa conduci o masina normala...cu cea de 16 ani te faci de ras in trafic si am vazut numai batrani mergand cu ele

| DumiY explică (pentru hp8510p):

Ce-i drept nu am vazut prea multe masini de genul Aixam sau Microcar. laughing