| Caprio a întrebat:

In urma cu 8 luni am reusit sa iau permisul de conducere, cat B, iar de atunci n-am mai condus deloc si imi e destul de frica sa ma urc la volanul unui autovehicul.
Ce sfaturi imi dati ca sa-mi pot reveni?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Iei pe cineva cu permis in dreapta si te duci intr-o zona unde circulatia nu este asa aglomerata si conduci ceva timp pana iti intri in mana.

Daca cunosti legile de circulatie si esti atent la volan nu ai de ce sa iti fie frica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti mai iei 2-3 ore cu un instructor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te-ai inteles bine cu instructorul, contacteaza-l si mai fa o ora-doua.
Cu alt instructor nu prea iti recomand sa iesi, s-ar putea sa fie unul care sa te 'invete' un alt stil de condus, iar in 2 ore mai tare te incurca.
Alta varianta, iesi cu un prieten cu permis. Daca te plimbi cu altul, iti vine pofta de condus. Daca nu ai prieteni cu masina, iesi singur, seara, prin oras, cand nu e circulatie, si mergi incetisor, pe unde e mai gol. O sa prinzi incredere in tine foarte repede.
Cunosc o persoana care a fost in aceeasi situatie ca si tine, si-a luat masina dupa ce a condus doar la scoala de soferi. Cateva luni, tinea masina acasa si iesea cate o ora-doua in fiecare seara, dupa ce venea de la servici, iar acum, umbla toata ziua cu masina.

| AliGab a răspuns:

1: cumperi ore la un instructor
2: iei pe cineva de incredere cu permis in dreapta, dar care sa nu te cicale
3: conduci preventiv o perioada si iti trece de la sine
P.S: eu am stat 2 luni incordata la volan cand mi-am luat masina dupa 4 ani in care nu condisesem decat ocazional. Acum pot conduce fara probleme si in Anglia happy

| Celcareajuta a răspuns:

Cumpara 4 ore la un instructor ca sa te mai bage nitel in paine. Apoi mergi incet stilul babuta pana prinzi incredere si o oarecare obisnuinta in a respecta regulile.