| alexxstef2 a întrebat:

Salut! Mi-a fost suspendat si reținut permisul românesc in Austria pentru o alcoolemie de 0.64 in aerul expirat, în urma acestei fapte am fost anunțat ca permisul va fi suspendat pe o perioadă de 4 luni si o amenda cuprinsă intre 1200 si 4400 euro după care ar trebui sa dau redobândirea permisului la ei ca sa pot sa conduc din nou in Austria.
Mi-au mai spus si ca in caz ca nu dau redobândirea la ei permisul va fi trimis in Romania cu referința ca mi-a fost anulat dreptul de conducere in Austria pentru ca am condus sub influența alcoolului respectiv 0.64.
Acum întrebările mele eunt: Voi avea probleme in Romania daca nu dau redobândirea in Austria? Îmi va fi anulat permisul de conducere si in România? Ce as putea face sa îmi recuperez permisul de conducere?
Rog fara comentarii răutăcioase sunt conștient ca am făcut o prostie mai mare ca mine. Dau funda!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa dai examinarea in Austria.
In Romania fapta ta este infractiunea de conducere sub influenta alcoolului si permisul iti este anulat. Vei putea sustine examinarea pentru alt permis numai dupa trecerea a 6 luni de la executarea sanctiunii sau 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, daca pedeapsa este suspendata.

| alexxstef2 explică (pentru Ioandelasal):

Are relevanță si in România chiar daca fapta a fost in Austria? Stii cumva articolul care precizează acest aspect? Eu sincer speram in faptul ca imi vor lua dreptul de conducere in Austria dar voi putea conduce in restul Europei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxstef2):

Poate avea relevanta, avand in vedere ca legea penala a Romaniei se aplica si infractiunilor comise de cetateni romani in strainatate dar numai daca exista un tratat cu Austria in acest sens si daca si legea austriaca considera fapta ta infractiune. Este vorba de Codul penal privind aplicarea legii penale in spatiu si tratatul daca exissta si legea austriaca, despre ultimele doua nu cunosc, nu m-au interesat niciodata si n-am avut tangente in cariera juridica.

| alexxstef2 explică (pentru Ioandelasal):

In Austria fapta nu e clasificata ca infracțiune acolo la ce am fost eu încadrat miau aplicat suspendarea dreptului de a conduce si amendă

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxstef2):

Atunci acolo sa-ti recapeti permisul.

| alexxstef2 explică (pentru Ioandelasal):

Pai pe mine nu ma interesează dreptul de condus in Austria, pe mine ma interesează daca aia il trimit in Romania daca o sa am probleme

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxstef2):

Nu o sa ai probleme in Romania.

| mi25 a răspuns:

Pentru orice fapta se aplica sanctiunea prevazuta in acea tara.
Deoarece nu ti-a fost luata proba de sange, nici in Romania, chiar daca s-ar aplica legea de la noi, nu ti-ar putea fi anulat permisul. Va ramane suspendat ca in Austria.
Ioandelasal greseste aici. In Romania permisul nu poate fi anulat decat pe baza de hotarare judecatoreasca. Hotararea judecatoreasca se da doar in cazul savarsirii unei infractiuni. In acest caz trebuie ca la momentul prelevării mostrelor biologice, sa ai o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge.
Dar daca nu ti-a luat proba de sange, orice instanta va respinge plangerea.
In concluzie, singura problemele sunt asa:
Daca iti trimite carnetul in Romania, vei avea suspendare (nu anulare, cum sustin neofitii pe aici), de maxim 4 luni si posibil sa fi cuprins in baza de date din Austria ca sa nu mai poti circula in aceasta tara - desi ma indoiesc ca au o asemenea legislatie.
La expirarea celor 4 luni, pentru alcool, trebuie sa sustii un test de circulatie.

| BuzduganGhita a răspuns:

Alex imi poti si mie zice cum ai terminat o cu asta ca is in aceeasi situatie ca tine! Multumesc

| BuzduganGhita a răspuns:

Sau stie careva care o mai vb cu alexx cum s-a terminat totul?

| Anonim1728823372882 a răspuns (pentru BuzduganGhita):

Cum ai rezolvat? Acum sunt și eu în aceeași treabă