| kazaryon a întrebat:

In urma cu cateva zile am spalat masina mea de culoare cu o perie rotativa. In urma acestui proces a ramas o densitate de puncte de culoare neagra atat pe vopsea cat si pe geamuri. Am incercat sa scap cu detergent, cu sapun lichid, apa calda...etc insa acestea nu s-au luat. Am incercat cu triumf, acestea dispar insa imi matuieste vopseaua, plus ca raman dungi acolo unde am dat cu solutie.

Mentionez faptul ca acea perie rotativa a fost folosita pe o masina de culoare neagra si e posibil ca punctele sa fi ramas ori de la perie ori sa fie puncte de vopsea.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai mai pus odata intrebarea, si ai primit raspunsul potrivit, de la altcineva.
Iti repet si eu: freaca cu benzina sau cu diluant acele puncte, alta solutie pe cont propriu nu ai.
In ultima instanta, ajungi la polish (profesional, la vopsitorie, nu la spalatorie).

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut Vrum, cu diluant niciodata ca interactioneaza cu lacul si vopseaua se opacizeaza imediat, doar cu benzina si nimic altceva! Daca lumea nu vrea sa inteleaga ...tot degeaba!winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nu prea are motive sa interactioneze cu lacul, pentru ca lacul are intaritor, dupa ce isi face reactia e aproape imun la diluant. Asta bineinteles, daca se foloseste un diluant mai slabut, eventual unul pentru degresare, si nu un Nitrodiluant.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Probabil masina di fata era vopsita cu ceva inferior, posibil vreun spray de proasta calitate.Trebuia sa te adresezi imediat personalului din statie. Cere parerea unui vopsitor de la auto-service si nu folosi substante decapante, caci poti inrautatii situatia.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ma gandesc la faptul cat ii de zgariata prima masina spalata cu "peria minune"!