| IlieConstantinMihail a întrebat:

Inainte cu cit timp poate fi facuta revizia obigatorie a unui autovehicul?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prin revizie obligatorie te referi la revizia masinii (mentenanta) cea pe care o facem majoritatea la 1 an de zile sau la un anumit numar de km?
nu este obligatorie aceasta mentenanta mai ales cand nu ai masina in garantie, dar este recomandabil sa se faca anual

daca te referi la ITP, aceasta nu este REVIZIE este Inspecția tehnică periodică si poti sa o faci cu cat vrei tu mai devreme! important este sa nu o faci niciodata mai tarziu happy

| IlieConstantinMihail explică (pentru Simpatic):

Salutare, multumesc mult pentru raspuns!

| Simpatic a răspuns (pentru IlieConstantinMihail):

Nu ai pentru ce!

| Simpatic a răspuns:

@ CodrutElian1990 iti dai cu parerea aiurea fara sa citesti corect ce scriu ceilalti, prin 1 an m-am referit la mentenanta anuala care se face la masini! nu la ITP! daca ai fi avut vreodata in viata ta o masina luata de noua stiati ca te obliga si garantia masinii sa mergi cu masina la maxim 1 an de zile sa faci revizia anuala...eu o numesc mentenantawinking
nu mi-ar fi jena sa am masina mai veche de 10 ani! dar nu este asa, se face ca am 2 masini luate de noi ambele, una e batranica acum, a implinit 6 ani, iar alta este luata anul trecut tot de noua, esti curios cauta pretul unei mazda cx-60 pe net varianta pe benzina, echipare full, 330 CP hibrid, cat costa noua si dupa aia vino sa imi zici ce masini de peste 10 ani amwinking

as aprecia pe viitor, atunci cand va dati cu parerea sa o faceti obiectiv si mai ales evocand motive serioase, nu scotand din context chestii pe care eu nu le-am ziswinking

| KovacsB a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca pe Codrut il am la ignorati la vreo doua minute dupa ce mi-am facut contul pe TPU.
rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Nu sunt singurul inseamna happy
nu am nimic cu nimeni, totusi ma enerveaza persoanele care isi dau cu parerea crezand ca stiu ce detin sau cine sunt, prefer pe TPU sa imi dau cu parerea mai ales asupra celor scrise de ceilalti decat asupra vietii personale a userilor pe care oricum nu o cunosc, este de mai mult bun simt, dar unora dintre dumnealor le lipseste acesta!winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Revizia nu e obligatorie.
ITP e obligatoriu, sunt 2 lucruri diferite.
Și ITP îl poți face când vrei tu, cu 1an inainte sa expire sai cu 1 zi înainte să expire

| IlieConstantinMihail explică (pentru suntserios):

Salut, multumesc pentru raspuns!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti sa o faci cand vrei. Eu din greseala am facut-o la un an, in loc de 2 ani.
Nu te lua dupa Simpatic, deoarece el are masina mai veche de 10 ani si in acest caz trebuie sa faca ITP-ul in fiecare an.

| IlieConstantinMihail explică (pentru CodrutElian1990):

Saut, multumesc pentru raspuns, eu am masina din 2021-martie, pe talon am primul ITP acum in aprilie. 3 ani a fost fără!

| IlieConstantinMihail explică:

ITP am vrut sa spun, m-am gandit la revizie ca doar am facot-o!
Cu scuze si multumiri!