| Radu15 a întrebat:

Intr-un sens giratoriu cine are prioritate

Răspuns Câştigător
| silver19 a răspuns:

Tot ce vine din stanga.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa cum au raspuns majoritatea, cel care vine din stanga. Dar aceasta regula este valabila doar in cazul in care nu sunt alte mijloace de stabilire a prioritatii (agent de circulatie, semafoare, semne de circulatie) si daca luam in considerare strict vehiculele obisnuite, nu si cele cu regim prioritar (tramvaie, autovehicule de Politie, Salvare, Pompieri aflate in misiune samd).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Într-un sens giratoriu se respecta semnele de circulatie auto.

| CosteaVlad a răspuns:

În sensul giratoriu prioritate au cei intraţi deja în sens, faţă de cei care nu au intrat încă, aşadar aceştia din urmă vor trebui să calce frâna şi să aştepte eliberarea sensului, sau după caz, măcar a benzilor 1, sau 1 şi 2, chiar dacă a 3-a e ocupată, dacă te aflii pe prima bandă sau pe-a doua înainte de a intra în sens, te poţi băga în giratoriu pe benzile 1 sau 2, chiar dacă pe banda 3 circulă maşini, pentru că n-ai treabă cu ele din moment ce ele circulă pe banda 3, iar tu intri în paralel cu ele, pe banda 2 sau 1. De regulă sensurile giratorii au mai nou desenate pe asfalt câte un "cedează trecerea" pe fiecare intrare în sens, aşadar acela poate stabili din start regulile priorităţii în sensul giratoriu, chiar dacă teoretic nu ştii modul cum funcţionează prioritatea în sensul giratoriu. Aşadar în sensul giratoriu totul "curge", asta a fost și ideea practic atunci când a fost inventat.
PS: Variantele cum că în sensul giratoriu se acordă prioritate de stânga sunt total greşite. NU există prioritate de stânga. A spune că în giratoriu se acordă prioritate de stânga e fix cum ai zice că definiţia substantivului este "cuvintele care se numără"; Nu e corect, deşi e logic. i-a cartea de legislaţie, fă chestionare dacă te pasionează subiectul, de abia la 18 ani n-o să mai ai deloc probleme, şi-o să-ţi fie mult mai uşor când o să dai de permis. happy
Baftă! happy

| AdiSR a răspuns:

Cei care vin din stânga

| cornculapte a răspuns:

Cel care se afla in sens.
Dar la chestionare cine are prioritate? Cel care a invatat sau cel care nu?

| sandix3130 a răspuns:

Cel care vine din stanga, deci cel care circula in intersectie. Cand nu circula nimeni din stanga, poti intra in intersectie, deci, atata timp cat vei fi in sensul giratoriu, vei avea prioritate.

| lifeistough a răspuns:

Cei care sunt deja in sensul giratoriu!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Cel ce se afla intrat in senshappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are prioritate cel care se afla in sensul giratoriu fata de cel care are intentia sa intre in sens

| irina20 a răspuns:

Cel care face stanga.

| CudiDaKid a răspuns:

Care-i mai destept laughing

| blablablaa a răspuns:

Cel care intoarce... cel care vine si il vede in dreapta este nevoit sa ii dea proritate celui care vine din sensul opus.

| Just Kiddin' a răspuns:

In general cei din stanga ta... dar sunt si unele sensuri giratorii cu prioritate de dreapta (mai rare)

| alexa_4015 a răspuns:

Masinile care se afla in sensul giratoriu fata de cele care trebuie sa intre

| gabidunga2002 a răspuns:

Cel care este in sensul giratoriu, insa daca, de exemplu o ambulanta sau o masina de pompieri este in misiune si vrea sa intre in giratoriu, iar tu esti deja in sens si in mod normal ea trebuie sa-ti dea prioritate, atunci, prin legea rutiera, ai obligatia sa-i dai prioritate! Si sa stii ca cel care nu da prioritate in sens, e luat la injuraturi de toti soferii. ASA CA ATENTIE!