| Girly97 a întrebat:

La ce ajuta semnele de incepator?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scuza incepatorul pentru micile greseli, sau pentru mersul mai incet fata de ceilalti participanti la trafic.
Eu, ca sofer experimentat, daca vad bulinele de incepator nu ma apropii intimidant, nu dau flashuri. Daca nu exista semnele de incepator, si cineva conduce prost sau enervant de incet, fac manevre de prost gust in preajma lui.

| Wr3nch a răspuns:

Sa stie ceilalti soferi ca nu esti experimentat, si ca poate nu stii manevre pe care ei le considera banale.

| Girly97 explică (pentru Wr3nch):

Si cum te ajuta ceilalti soferi experimentati?

| Wr3nch a răspuns (pentru Girly97):

Aici depinde daca le pasa, ca majoritatea nu se uita dupa semnele alea. Dar daca de exemplu ei ar vrea sa faca o depasire mai curajoasa, vad semnele si stiu ca tu ai putea sa nu intelegi ce vor sa faca si sa faci o manevra gresita, producand probleme pentru amandoi (tu te speri cand il vezi ca vine cu viteza, pui frana si intra in tine de ex,)

| siriusblack98 a răspuns (pentru Girly97):

Pai ii ajuta pe ei in primul rand, apoi pe tine pentru ca sunt extrem de atenti spre exemplu atunci cand te depasesc deoarece tu s-ar putea sa nu te asiguri si sa le tai fata, rezultand un accident.Sau daca te vad cu semne de incepator pastreaza distanta mai mare in spatele tau in cazul in care pui vreo frana brusca aparent fara motiv intemeiat.In principiu semnele de incepator pe o masina ii ajuta pe ceilalti participanti la trafic sa fie mult mai atenti decat in mod normal.

| Nemessys a răspuns:

Ii informează pe ceilalți participanți la trafic ca se pot aștepta de la acel șofer la manevre greșite. Eu de exemplu, mai ales în rampa, când vad pe cineva cu semnul ala ma îndepărtez de el deoarece fiind începător sunt ceva șanse sa dea fail la plecarea din rampa și sa între în mine, înțelegi? happy

| PainTech a răspuns:

Apoi ii ajută pe polițiști să știe că trebuie să mergi cu 20 Km/h mai puțin în afara localității.

| Digikey a răspuns:

Ajuta sa primesti injuraturi mai blande.

| DaniTDCI a răspuns:

Atentioneaza ceilalti participanti la trafic ca esti incepator, iar acestia sunt nevoiti sa sporeasca atentia si sa pastreze o distanta de siguranta suficienta

| Irinelp a răspuns:

Pentru ca ceilalți șoferi să știe că ești șofer fără experiență, și așa ceilalți șoferi sa fie mai atenți și sa circule cu viteza redusa când trec pe lângă tine.

| awspam a răspuns:

Cand apare asa ceva in fata ta si pune avari in mijlocul intersectiei clar ca se da toata lumea la o parte
https://images.app.goo.gl/q8MMVLdwaSKCHRULA