| Oanix21 a întrebat:

La ce trebuie să fii atent când vrei să cumperi o mașină? Sunt fată și vreau să știu când ma uit prin anunțuri

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La mecanicul priceput de langa tine, pe care-l chemi si platesti pentru sfatuire si verificare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La km, la an, la preț
Trebuie sa se incadreze in restul anunțurilor.

Dacă ai să vezi o mașină cu un anumit Nr de km și un an de fabricație mult mai ieftina că restul din același an și Nr de km nu înseamnă că faci neapărat o afacere...cu s-ar putea să fie o problema.

Oricum când alegi mașină trebuie sa ii faci o verificare la un mecanic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu conteaza ca esti fata sau baiat. Trebuie o persoana profesionista. Te sfatuiesc sa apelezi la cineva din domeniu.
Cand te uiti prin anunturi, sunt mai multe semne greu de explicat. Evita persoanele care au conturi "incognito" sau au la vanzare cate 30 de articole/masini. Evita masinile pozate ude.
Evita masinile murdare si in poze, pline de huse si cruciulite. Oamenii care apartin acelui cult nu le intretin deloc.
Si nu te du singura sa cumperi.
Nu plati masina pana cand nu vine vanzatorul cu "fiscal" (contractele stampilate de primarie).

| norisorulpufos a răspuns:

E de multe ori prea complicat.
Mai bine dai 100 de lei unei persoane de încredere să o verifice.
Sau o mie de euro unei persoane care o aduce din Germania.
Tot de încredere să fie.