| NonZarek a întrebat:

Când vrei sa cumperi o mașină sh, ce documente trebuie întocmite?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contracte V-C si fisa de inmatriculare, ambele stampilate de primaria vanzatorului, scrisa instrainarea pe certificatul de inmatriculare, cu data si semnatura.
Cand pleci acasa cu masina trebuie sa ai acele contracte, fisa de inmatriculare (obligatoriu stampilate de primaria vanzatorului), carte de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare si o copie dupa buletinul vanzatorului.
Pe drum ai nevoie de dovada RCA, ITP valabil si rovinieta, daca o duci pe roti.
Pentru inmatriculare ai nevoie de ITP valabil si o polita RCA pe numele tau, o chitanta CEC sau Posta cu contravaloare certificat inmatriculare.
Asta e valabil la masinile inmatriculate deja in Romania. Pentru cele de import cu numere provizorii e cam la fel treaba, trebuie fiscal, iar pentru cele fara numere provizorii mi se pare ca nu mai trebuie fiscal de la proprietar, te duci si o inscrii tu la primarie la impozite.
Afli pasii exacti atunci cand mergi cu vanzatorul la un birou de intocmire acte auto, ei stiu toate procedurile si te indruma exact.