| Priap a întrebat:

La ce varsta pot deveni sofer profesionist de camion, si sa conduc in strainatate?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

La 23 de ani, unele firme angajeaza la 22 depinde de fiecare in parte. Eu am 23 si somer, pentru ca nici la straini nu e de munca, stai pe curuletul tau in tara si cand isi revine economia pleci in alta tara.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce ai impresia ca ei au dreptate?

Uite legea care zice clar

ORDONANŢA DE URGENŢĂ Nr. 195 / 2002 privind circulaţia pe drumurile publice actualizata in 2013

Articolul 20

Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.
(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.
(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.
(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c) 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv.

| JIGHIRUS a răspuns (pentru suntserios):

Dupa legea noua, cred! am cat b din 07.11.06,cat c, c+e din 14.09.07 si cat d din 10.10.11! ce-i drept eu stiam de pe timpul meu! scuze! eu asa stiam!

| suntserios a răspuns (pentru JIGHIRUS):

Ce fel de sofer profesionist esti daca nici macar nu stii ca sa modificat codul rutier? Nu imi retrag niciun comentariu poti sa imi trimiti tu ce vrei. Daca nu esti in cunostinta de cauza nu dai sfaturi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Argumenteaza cu articolul de lege, eu mi am adus argumentul, adu si tu un argument. hai ca e simplu, un articol de lege si atat.

| PedoBarbie a răspuns:

La 21 de ani.

| DanielVălean a răspuns:

De la 22 ani, am vazut pe internet.

| PreaTareღ a răspuns:

La 22-23 ani

| TOOL a răspuns:

La 21 poti da de carnet iar la 22, 23 poti pleca in strainatate multe firme angajeaza soferi cu experienta (, 2, 3 ani +)

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

De la 22 de ani, am eu un var si nu la lasat la 20 de ani, trebuie sa aiba 22 de ani.

| suntserios a răspuns (pentru Ommmmmffffffgggggg):

Nicio categorie de permis nu se ia la 22 ani. Categoria C, CE se ia la 21

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns (pentru suntserios):

Pe camion trebuie sa ai 22 de ani.

| suntserios a răspuns (pentru Ommmmmffffffgggggg):

Tu nu intelegi ca nicio categorie de permis nu se ia la 22 ani? Daca nu stii ce spuii de ce insisti

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu ai inteles, se ia de la 22, minim 20 de ani "minim".

| suntserios a răspuns (pentru Ommmmmffffffgggggg):

Cum dracu sa fii sofer pe camion la minim 20 ani, cand categoria C, CE se ia abia la 21?

| ombladon a răspuns (pentru suntserios):

La 22 de ani poti da categoria A, B...

| suntserios a răspuns (pentru ombladon):

Eee. vorbeam de varsta minima, ca asa la 35 ani poti sa le dai pe toate si gata

| JIGHIRUS a răspuns:

Stiu ca de la 18 ani poti da de categ b, c, e! catg d(autobuz) de la 22! stiu sigur pentru ca eu le am pe toate! in afara nu stiu sigur ce experienta iti cere! sunt care iti cere cel putin 2 ani, 5 ani....depinde de firma! card tahograf.....stii la ce marefer! nu? oricum e mai bine in 2! scurtezi mult timpul de transport! bafta si grija la drum!

| suntserios a răspuns (pentru JIGHIRUS):

Ai pe dracu pe toate luate, nu ai nici cea mai vaga idee care sunt varstele pentru permis. Ia de aici codul de lege, documenteaza te si pe urma vorbeste

Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.
(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.
(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.
(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c) 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv.

| JIGHIRUS a răspuns (pentru suntserios):

Ma faci de-ti trimit poza cu permisu! da-mi e-mailul tau! dar sa-ti retragi comentariile! ok? ce zici?

| ilovebeer a răspuns:

Din cate stiu eu de la 20 de ani in sus