| CosminC86 a întrebat:

As vrea sa devin sofer profesionist si am o intrebare... Am auzit la cineva ca nu poti fi sofer de camion si sa transporti marfa in extern daca nu ai 21 de ani; e adevarat?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu e adevarat, la 18 ani poti sofa si in strainatate fara sa mai fie acel an acumulat in vechime, aia da cu alt sofer care te invata cateva luni apoi mergi singur. 21 de ani sunt pentru a sofa un autobuz si pentru a transporta marfa periculoasa.

| CosminC86 explică (pentru mgtow):

Mersi mult! Asta e raspunsul care il asteptam. Mersi mult, ai funda.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Scuza-ma dar cei care sa angajeaza soferi pe tir sunt oameni care nu au invatat carte. Iti place chiar asa de mult?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ziceam si eu ca acolo intra orice taran dar mai sunt si unii care au 10, 11 clase, bac sau facultate. Te cam inseli cu studiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat ca sa devii sofer profesionist trebuie sa ai 18 ani, asta inseamna ca trebuie sa iei B, C, E. Chestia este ca nu stiu cine o sa te angajeze sofer pe tir de la varsta asta ca toti cer experienta si tu nu ai de unde experienta ca esti incepator adica doar ce iei permisul si pana il iei mai dureaza cateva luni. Treaba cu 21 de ani este decat la categoria D (transport persoane) sau 2 ani de B asta inseamna ca poti sa iei D-ul undeva pe la 20 de ani daca ai B-ul de la 18. Sper ca ti-am fost de folos si ca ai inteles.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o iei asa ca toata lumea vrea vechime nu ar mai face nimeni scoala de soferi pentru vehicule de mare tonaj, sunt destule firme care iau incepatori si ii baga cu alt sofer cateva luni cu un salariu mai mic si apoi il lasa singur.

| IulianDBI a răspuns:

Da, pentru sofer pe tir iti trebuiesc 20 sau 21 de ani, nu stiu exact

| danthe20 a răspuns:

Da, e adevarat. pentru sofer prof. trebuie sa dai si un examen mai greu. (funda)

| mgtow a răspuns (pentru danthe20):

E mai usor decat examenul la B.