| anonim_4396 a întrebat:

Legea obliga sa ai la tine si cartea de identitate a masinii atunci cand conduci?
Sau care ar fi actele necesare\obligatorii pe care trebuie sa le ai la tine atunci cand conduci.
Intreb asta pentru ca am avut o discutie contradictorie cu o prietena.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, aprobat prin HG nr. 1391/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 147.Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:
1.să aibă asupra să actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;"
Avand in vedere aceste prevederi nu esti obligat sa ai la tine cartea de identitate a masinii.

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu este necesar sa ai la tine Cartea de identitate. Doar talonul, asigurarea obligatorie si bineinteles permisul de conducere si cartea de identitate/pasaport.

| Quassaar a răspuns (pentru Holiday):

Ai lamurit-o buștean. La început ii spui că nu este necesar, după care îi înșiri toate actele inclusiv cartea de identitate...lol

| Holiday a răspuns (pentru Quassaar):

A ei personala, nu a masiniilaughing Adica buletinul.
Nu mi-am dat seama.laughing

| Quassaar a răspuns:

Cartea de identitate a mașinii se ține de regulă la loc sigur, nu asupra ta sau în mașina. Deci nu este obligatoriu sa o deții asupra ta.

| Heavenonearth a răspuns:

Buletinul sau CI al persoanei care e proprietarul sau proprietara ( o copie de CI-in caz de împrumutare masina pentru weekend ori, mă rog oriunde.)

Asigurarea auto
Talonul auto
Permisul auto
Cartea de identitate al masinii-doar o copie.Cel original o păstrează la loc sigur.
Rovignieta auto pentru o zi, 7 zile, o lună-depinde de proprietar/proprietara/persoana care împrumută masina.