| Liviu321 a întrebat:

As vrea sa aflu si eu mai multe detalii despre un Seat Ibiza. As dori sa-mi achizitionez o masina anul viitor (pana in 3000-3200 euro) si m-am gandit la aceasta masina. As vrea un motor 1.4 la vreo 75 de cai putere macar. Ce parere aveti de ea? E scumpa la piese? Consuma mult in comparatie cu altele la acelasi pret? Si un Seat Cordoba mi-ar place.

Răspuns Câştigător
| FlorinCiokan a răspuns:

Poate nu iti dau un raspuns care sa te ajute dar facem o conversatie.
De ce sa cumperi un Seat, o firma poti sa zici necunoscuta, nebagata in seama cel putin in Romania. Cand la banii aia poti lua un Audi A4 dupa 2000 1.9 TDi sau un Golf/Passat/Bora dupa 2000 1.9 TDi care il poti vinde/schimba cel mai repede.
Am un Passat din 2003 1.9 TDI consum 6 % de 1 an nu am pus 1 leu pe masina si umblu zilnic cu ea.
Cand un motor ti se strica cel putin daca e pana in anul 2008 nu mai conteaza firma nu e diferenta de la cer la pamant la piese. Eu asa gandesc. Daca nu e Audi/VW/BMW/Mercedes nu e masina. Cel putin astea sunt mai populare in Romania.

| Liviu321 explică (pentru FlorinCiokan):

Nu stiu ce sa zic de un 1.9. Tata ma tot bate la cap ca noi nu avem nevoie de un motir mai mare de 1.4. Ca platim mai mult la asigurari, ca la unele e consumul mai ridicat si ca la cum mergem noi ne trebuie una pe benzina. E drept nu prea circul mult cu ea. Pana la serviciu care e la 4 statii de autobuz de mine si nu o iau zilnic. In rest maxim pana la tara, la vreo 35 km de Buc, in Ilfov unde am drum ca n palma. Hai sa zic ca de doua ori pe an pana la mare si munte. Atat. Momentan am o dacie "zambetul lui Iliescu" si orice masina mi as lua clar ca o sa fiu stau mai confortabil decat in Dacie. Sa fiu sincer caut o masina ieftina, care sa nu consume mult si nici la piese sa nu fie scumpa. Dar vreau si un design bun. Ca deh, nu se urca pitipoanca in ziua de azi intr un Logan, spre exemplu. La Seat am inteles ca are motor de polo. Ca e tot un fel de masina nemteasca dar asamblata in Spania. Ideea e ca mi place cum arata la exterior la fel si Cordoba. Si e o masina pe care nu o prea vezi pe strazi. Nu e ca un golf ori opel astra. Cam toti au. Nu prea iesi in evidenta cu una ca asta. De Audi nu cred ca am noroc sa mi iau una asa ieftina si fara nicio problema. Passat gasesti foarte greu pana in 3000 euro si poate avea defecte. Eu vreau una dupa 2003. Ma gandeam la o Borra.are un prieten si mi se pare super masina. Lafel si la un golf 4, opel astra, renault megane sau fabia. Din toate masinile astea cele mai bune recenzii am observat ca le are fabia. Dar nu stiu daca o vreau pentru ca nu prea pot sa i modific mai nimic.

| FlorinCiokan a răspuns (pentru Liviu321):

Se gasesc la 3000-3200 passat-uri. Un seat ibiza e o masina mica, e motor de polo bagi picioru in ea si nimic. Eu cred ca nu se compara cu un passat full piele pachet corm (ca cel pe care il detin) nici la confort nici aspect, nici calitate. Si mai ales cand faci asa putini km are un consum mic e foarte ok. Acum vezi tu. La fel si Bora e super misto! Dar seat eu nu mi-as lua in nici un caz happy