| anonim_4396 a întrebat:

Ma bine lipsa decat programul rabla asa ca toate rablele la gunoi cu ele adica fier vechi casat nici decum pentru programul rabla decat sa o dai cuiva pe niste amarati de bani adica 700-800 lei pe fierul tau amarat mai bine cu ia la fier vechi decat sa o dai cuiva sa isi ia una noua adica sa ii faci o favoare, cel mai sigur sa o dai tu rabla veche sa iti iei una noua dc ai bani voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine o bicicleta si iarna autobuzul, datorii mai putine si intretinere mai ieftina la bita, utila si sanatoasa pentru organism

| Vektor a răspuns (pentru mgtow):

Serios ca asa ar fi cel mai bine. mai ales vara este pacat sa nu ai bicicleta.
intr-un oras mic, bicicleta este cea mai smechera inventie, in maxim 20minute ai facut tot orasul, aproape gratis. iarna este un calvar cu masina, mai ales cand alti participanti la trafic au impresia ca niste gume sh de vara cu varsta de 5ani si brand renumit sunt facute sa mearga pe zapezi si sa nu mai vorbim de parcari..mai ales in orase gen Bucuresti.

| mgtow a răspuns (pentru Vektor):

Mergi in Copenhaga sa vezi ce misto e acolo poate am ocazia sa dau cu camionul un drum pe acolo laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-a obligat cineva s-o dai la rabla?
Vesnica problema, proprietari de harburi ce vor sa faca averi dintr-un gunoi.
Programul rabla e pentru cei care isi permit o masina noua, si o dau pe cea veche pentru discount, nu pentru amarati care incearca sa scoata de-o shaorma pe tinicheaua din curte.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu inteleg raspunsul tau, tu crezi ca vechea ta dacie nu ajunge la casat sau la rabla! eu cred ca tu te-ai multumi sa primesti suma asta de 700 lei tu i-ai da masina unui smecher, sa isi una noua, dupa cum ai raspuns la intrebare, eu cred ca si tu esti in situatia asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Vechiile mele Dacii nu ajung la casat sau la rabla, pentru ca au valoare sentimentala, si am unde sa le tin, nu stau in strada.
Asta e valoarea unui harb de aproximativ o tona de fier, 700 de lei. Nu inteleg care e problema ta.
"Smecherul" care isi cumpara masina noua primeste discount mare, pentru ca ISI CUMPARA MASINA NOUA.
Banii pe care ii economiseste el sunt suportati de catre stat, pentru a incuraja oamenii sa cumpere masini noi, sa innoim parcul auto al tarii. Daca tu nu intentionezi sa cumperi o masina noua, nu faci parte din programul RABLA, ca urmare masina ta e un simplu fier vechi!
Banii proveniti din fonduri si prime, se acorda in anumite scopuri, nu ca sa-i bei la discoteca satului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daciile mele mai si circula, nu cred ca faci tu km pe an ca sofer, cati face o masina de-a mea pe an, si gandeste-te ca ma impart la 3.
Nu stau sa-ti explic ce-i cu daciile mele, ca se vede ca esti un puta-mica paralel cu masinile, care nu intelege ca masinile au destinatii diferite in functie de varsta, model, conditiile in care a fost folosita, si cel mai important, in functie de detinator.
Stiu ca 'numai i-a' (agramatule) nimeni Dacii in ziua de azi, tocmai de aia am pana in prezent 3 Dacii 1300 cumparate din garaje in care au fost uitate, aduse la zi dpdv tehnic si optic, si vandute unor pasionati. Astea doar de un an si ceva. Dar sa nu crezi ca ma uit eu la ultima coaja, probabil plina de iconite si accesorii de bazar, cum ai tu. Alea vandute de mine erau boboc din toate punctele de vedere, si s-au atestat ca vehicul de epoca, scutindu-le de timbrul de mediu (ca tot aberai pe acolo).
Despre bugetul familiei stai tu linistit, vezi-ti de ajutoarele 'tele' sociale, ca eu nu le cer lor bani din salariu ca sa-i dau pe table, dar nici n-a trebuit sa renunt la scoala ca sa muncesc sa-mi cumpar o Dacie, ca tine.
Du-te si roaga-te la poarta rematului sa-ti dea vreo doi bani pe ruginitura ta, nu mai sta flamand pe net ca furi curent.

| Vektor a răspuns:

Nu am inteles ce ai vrut sa zici

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Vektor):

Despre programul rabla, la asta ma refer, cumparatori vor sa le cumpere mai pe nimic asa cum am pus aceasta intrebare de mai sus

| Vektor a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Nu se mai da cuponul de 3000 ron sau cat era?

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Vektor):

Nu,acum mergi cu un cumparator la un diler, cumparatorul doreste sa iti ofere 700-800 lei pe masina indiferent ce masina ai si chiar dc a functionala dc se poate si cu taxe la zi iti dai seama, dar tichetul valoreaza 1500 euro dar pe piata se vinde intre 1300 lei si 2500 lei dar de fapt smecheri vor sa ofere 700-800 lei pe masina adica tichet electronic, asta vreau sa spun dc ma intelege cineva

| Vektor a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

1500 euro e o suma buna, dar sa iei 7-800 lei ii teapa curata.
eu nu as accepta sub 2000ron nici sa ma batihappy