| 94Lucifer94 a întrebat:

Mă poate ghida cineva care e in UK și a avut de a face cu permisul auto? Prima dată aș avea nevoie de cel provizoriu, eventual să știu cum să fac, unde trebuie să fac poza, că din cate am inteles prima data iti vine o foaie si după il schimbi pe acel permis propriu-zis. Dacă intru pe gov.uk sunt prea multe informații care mă complică.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Il schimbi direct cu permisul de GB, si ceri formularul D1 la DVLA sau la posta cea mai apropiata pe raza domiciliului unde stai.

You can drive in Great Britain on a full, valid driving licence from another EU country.

You can drive in Great Britain until you’re 70. If you’re 68 or over when you become resident, you can drive for 3 years.

After this time you must exchange your licence.

Order form D1 from the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA).

Send the form, the £43 fee and any documents you need (including your driving licence) to the address on the form.

You should get your new licence within 3 weeks.

You can only drive in Great Britain with a non-EU licence for 12 months after you arrive.