| deyutz95 a întrebat:

Ma tot uit la 3 masini, un ford focus 1.0 turbo benzina, ford fiesta 1.0 turbo benzina si dacia 0.9 turbo benzina, nu intram in detalii de ce aceste masini, sunt curios ce parere aveti de aceste motoare, daca ati avut, daca au cat de cat forta sa traga(120/140 km/h imi sunt suficienti) si daca au un consum mic si daca sunt fiabile

4 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Nu o sa intru nici eu prea mult in detalii.
Ford - are 3 pistoane, curea de distributie in ulei
Dacia - are 3 pistoane, tabla subtire (suna rau de tot cand inchizi usile)
Nu recomand nici o masina de mai sus.

| Daniel323 a răspuns:

Dacia se misca bine. Ajunge la 170 fara probleme.Se modifica usor la 115 cai.Are o cunostinta si este foarte incantata de masina.

| bustamante a răspuns:

Ca sa iti spun putin din experienta mea. Cumpara-ti DACIA Logan 1.4 benzina cu gaz daca e posibil masina mai ieftin si fiabila ca aceea nu este. Dacia noua si aceea este o optiune sunt destul de ieftin de intretinut si fiabile.
Ford-ul face parte din categoria masina spre deosebire de Dacia care pentru mine este caruta acoperita cu motor. Cand te lasa ceva la Ford sau Opel asteapta-te sa coste ceva mai mult ca la Dacia. Spre exemplu simering arbore cotit/ax came DACIA https://www.epiesa.ro/......t-102778/, Ford https://www.epiesa.ro/......at-100521/

Adunate fiecare toate costa. Depinde ce cauti. DACIA sigur nu este o masina sigura. Dar daca esti destul de bun sofer nu ar trebui sa ai probleme si masina este folosita in regim de oras predominant.

Toate merg 150. Mai mult de 150 km nu ai nevoie toata viata.

| DanielIlie a răspuns:

Dacia. Întreținere, fiabilitate, consum bune.