| benga94 a întrebat:

Ce parere aveti in alegerea dintre Fiesta si Focus? Ma uitam pe diferite situri de masini si am vazut spre exemplu ford focus din 99 sau 2000 costa undeva la 1600 neinmatriculat, am vazut si fiesta din 2004 diesel 1, 4 la 2250 inmatriculata si am vazut si fiesta din 2006 benzina 1, 3 inmatriculata la 2350 diferenta de bani n-ar fi mare intre elela anii vechime ar fi ceva, acum nu stiu ce ar fi mai avantajos ca si cheltueli, si nu stiu cit ar consuma fiecare dintre ele cineva mi-a spus ca fiesta mai sus de 2004 pe motorina e sfanta ar fi ideala acum nu stiu ce sa cred voi ce sfaturi imi dati cei care aveti m-ar interesa cu un consum mic, as ajunge pe an la peste 10 mii de km lejer sar simnti un consum mic dupa parerea mea! astept urgent sfaturi!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Focusul e mai mare decat fiesta si arata mai bine aia e masina buna pentru tine.

| mihai69 a răspuns:

La focus nu prea ai șanse de consum mic. La vechime mare = cheltuieli mari.
Eu am un Fiesta din 2006 (cred) 1, 4l motorină și momentan sunt mulțumit.
Deși pe lângă vreo 2000 € cât am dat pe ea, am mai băgat vreo mie (nu toți odată) și ar mai fi vreo 800 taxa de mediu (nu a fost plătită).
Consumul e pe la 5 și ceva l/100 km.
Ai mai putea lua una cu motor de 1200 pe benzină și să-i pui GPL. Atunci să vezi economii...

| benga94 explică (pentru mihai69):

Ar fi diferenta mare cu GPL pe orice masina inteleg dar nu sunt fan GPL imi e frica ca sa zic mai clar umbli cu butelia in masina e aiurea te mai loveste vreunu din spate si iei foc nu e o idee buna

| mihai69 a răspuns (pentru benga94):

AM avut mașină cu GPL și nu mi-a fost frică. Are și fiul meu. Singurul dezavantaj e că nu mai ai voie să parchezi în parcările subterane închise.
În rest... pe bune, câte mașini ai văzut aprinse de instalația GPL? eu am văzut doar de la instalația electrică și de la cea de benzină (foarte ușor inflamabilă).

| Maioru a răspuns:

Intre Focus si Fiesta l-as alege pe primul, este mult mai reusit, mai spatios, mai robust si nu este diferenta la consum

| YoDavyd a răspuns:

Eu ti-as spune sa iei Ford Focus, e mult mai bun ca Fiesta.