| anonim_4396 a întrebat:

Ma uitam pe internet in alte tarii si chiar si aici in Italia ca atunci cand te duci sa dai de carnet, "testul" in oras, majoritatea se duc cu masina lor personala. Nu stiu daca asa e si in Romania, dar daca e asa, ce ziceti sa ma duc cu cea personala, sau cea care o dau ei?

Mici sugestii daca ati dat deja de carnet.? big grin

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In tara mergi cu masina scolii, nu ai voie sa mergi cu una personala

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Pai eu sunt in Italia si aici vad ca iti da voie sa te duci cu cea personala

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Acolo esti in Italia, ai uitat ca RO se afla pe alta planeta.In state de ex mergi cu masina proprie, nici nu ai cum altfel, sau cu masina unui prieten sin plus de europa sau restul lumii nu-ti trebuie nici o scoala de nici o natura.Nuti trebuie nici scoala generala, doar sa stii sa citesti.In RO trebuie sa mergi cu ceti spun ei, eu un fel de dictatura, ce spune ala tu trebuie sa executi, tara nimanui. Unde mai pui ca trebuie si sa cotizezi asa am auzit si citit pe net la cei care au dat.Dar daca ai permis de Italia ala este valabil sin RO asa ca nu-ti fa probleme, nu te complica cu sistemul din RO ca iti pierzi tim si nervi si bani aiurea.bafta

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania trebuie sa dai examenul cu o masina speciala, autorizata pentru asa ceva pentru ca trebuie sa aiba comenzi duble.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai comanda dubla? daca da du-te cu a ta, dar n-ar fi logic cu cea pe care ai facut scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, am inteles. dar faza e ca pe cea cu pedale si in stanga, e la inceput cand trebuie sa inveti, dar la testul final, majoritatea merg cu cea personala ca sunt invatati mai bine si cu sensibilitatea la volan si la pedale, de aia ziceam eu.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dracu e rahatul asta de scuza cu "invatati mai bine pe...". esti sofer conduci orice. ce, tu faci scoala de soferi pentru conduc S klasse, cand o schimbi faci scoala pentru matiz si tot asa? dai pe dacia, conduci orice tine de categoria pentru care ai permis

| Gabitzu246 a răspuns:

Te duci cu masina cu care ai facut orele de conducere, politaiul nu o sa se urce in masina ta personala pentru ca
nu are comanda dubla ( acele pedale de jos din dreapta, care in caz de un eventual accident politaul sa puna frana daca cursantul se pierde).

| lorena15 a răspuns:

Nu te duci cu masina ta