| H0R1ZON a întrebat:

Mai pe scurt: Detin un Opel Vectra B 1996 1.6i 16valve X16XEL.
Si. Din cauza benzinei a facut autoaprindere la 1500rpm:
''Am pus benzina si am plecat, scoatea fum negru, cand am ajuns acasa am vrut sa dau cu spatele, o pun pe liber, ascult putin motorul, si bag in R, dau drumul la ambreaj, si hop! se invarte motorul invers si se opreste.''

Am refacut distributia, am dat la automat si motorul se invarte ca si cum nu ar avea bujii. da flama dar nu da rateurile alea de pornire.

Intrebarea este: Ma pot astepta si la latceva pe langa schimbul de chiuloasa si garnitura?

2 răspunsuri:
| RadioEREVAN a răspuns:

Motorul nu se invarte niciodata invers, aia o face cutia de viteze. Motorasul ala, cam trebuie luat la puricat, daca aveti timp si chef, bineinteles. Manopera in service ar putea depasi valoarea masinii. Daca ordinea descrisa e corecta, m-as uita prima data la pozitia arborelui si senzorul de pozitie.

| H0R1ZON explică (pentru RadioEREVAN):

Totul a fost pus in regula si uitati cum invarte, nu este videoul meu dar e fix aceiasi situatie, acolo spune ca pornire fara bujii dar masina mea avea bujiile puse si tot asa facea
https://www.youtube.com/watch?v=M4BSP0QzRsE&ab_channel=MrOpelClub