| Bosancu10 a întrebat:

Am si eu o problema cu un opel vectra b 1.6 benzina 8valve, nu porneste. Cu cateva zile înainte mergea totul bine cand am dat s-o pornesc. Motorul invarte dar nu da nici un semn. Inainte cand puneam contactul mi se aprindea becul check engine. Acum nu se mai aprinde deloc. Iar pomba se aude cand pun contavtul.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ce am citit, daca nu apare check engine si motoru totusi invarte inseamna ca probabil ai probleme cu ECU (computeru ce se ocupa de toate sistemele masinii). Daca asta e cazul nu e de mirare ca nu porneste.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi daca ai presiune in rampa, si scanteie.
Ar trebui sa pui diagnoza pe ea, sa vezi daca nu cumva e din imobilizator sau ECU.
Poate fi si senzorul de turatie de la volanta, ala nu apare la diagnoza.

Răspuns utilizator avertizat