| CatalinLaurentiu02 a întrebat:

Mai vin amenzi acasa daca nu te opreste politia pe loc pt viteza mare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politistii au posibilitatea asta, insa n-am auzit pe nimeni sa fi primit, cel putin nu de la radare instalate pe MCV sau cele mai vechi, de pe Passat, Vento sau Logan berlina. Majoritatea se pozitioneaza in asa fel incat sa te poata opri pe loc, sau se pozitioneaza doua echipaje in cascada, si isi comunica intre ei masinile care au depasit limita de viteza, ori alte abateri.
Nu prea 'prefera' politistii trimiterea sanctiunilor sau a citatiilor prin posta, deoarece in Romania foarte multe masini sunt inmatriculate pe persoane care nu mai conduc acele masini, iar in cazul trimiterii unei amenzi prin posta, aceasta ramane "in aer", ca nu prea reusesc sa faca rost de datele soferului, si nu prea pot intocmi un proces-verbal.
Doar amenzile de rovinieta sau alte taxe de drum, merg direct la proprietar, "fara sa intrebe".

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa vina, depinde de imprejurari.
Daca nu te amendeaza pe loc iti vor trimite citatie pentru a te prezenta la politia rutiera si sa spui daca tu sau altcineva a condus masina, abia apoi o sa dea amenda.

| NellieLovett a răspuns:

Se poate daca are numarul masinii.