| Delocimportant a întrebat:

Masina mea chiar nu are indicator de temperatura a lichidului de răcire?
Detin un Seat Ibiza, din 2011 si nu are indicator de racire. Chiar sa nu aiba? Pana sa detin aceasta mașină, nu credeam ca exista masina care sa nu aiba asa ceva.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e nici o pierdere acel indicator, pentru ca e vorba de un Volkswagen undercover, iar alea si cand aveau indicatorul, il aveau degeaba, pentru ca afisau fix 90 de grade, cand motorul era in 65 si 110 grade... Ca sa zica taranii ca au masina perfecta.
Mai exista masini din acea perioada fara indicatorul ala, spre exemplu Astra H.

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar VW cand au fost seriosi? nu sunt nici acum mai recent in 2019/2020 cand iarasi au falsificat testele de emisii laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simpatic):

Au avut momente de seriozitate, inainte de 2000.
Apoi a murit mosul perfectionist care le imbunatatea motoarele concepute in 1980, si au ramas cu niste labagii dependenti de Jager, care au inventat "tehnologii" precum injectia cu came ca la Roman 1980, turbina care dispare brusc, benzinarele in 4 timpi care se alimenteaza cu amestec benzina/ulei pe langa supape, ESP-ul care lesina la primul derapaj, frana de mana electronica de unica folosinta, etc.
A, si turbodieselul care mananca ulei mai grav decat benzinarele, tot ei l-au inventat. Prostii astialalti care faceau diesel, tineau uleiul pana isi aducea cineva aminte sa il schimbe. VW scapa de el in mers, si aprindea un bec, ca sa primeasca altul mai proaspat. Gurile rele spun ca "mananca ulei", dar de fapt e o alta ingeniozitate de a lor. Nu au segmenti de ****, sau ceva.
Das auto!

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar romanii in mare parte aleg tot VW, ca daca e nemteasca ce sa-i faci. E indoielnic dar nu generalizat ca masina de 4-5 ani care au costat sa zicem 25k euro sa se dea cu 6000 de euro, ceva nu e in regula acolo, pe langa km masluiti, dar romanul meltean si nepriceput care nu a avut in viata lui bani de o caruta noua dapai de o masina cumpara vw passat b8 ca arata bine masina, dar pe afara e vopsit gardul...

| danbnz a răspuns:

Nu are, asa e construita.
Doar un led te avertizeaza ca motorul e supraincalzit.

| SoulReaver a răspuns:

E normal, reducere costuri de fabricatie. Ai bec cand se aprinde tragi pe dreapta. Poti pune tu unul aftermarket daca vrei.

| Ely1234567 a răspuns:

Nu pot sa mai răspund pana mâine scuze noapte bună

| InvatamProgramare a răspuns:

Pe bune? Eu pana acum nu am vazut o masina care sa aiba acel indicator. Poti pune o poza cu bordul? Poate arata altfel...