| Ricaion589 a întrebat:

Mi-am cumpărat o bicicletă la mâna a doua de pe olx și are lambă pe spate si lanternă pe față dar cred că e doar de formă deoarece nu are baterii și nu se aprind automat noaptea. De ce există acolo atunci?
Faza și mai mișto si e ca am mers la un magazin si mi-am lampă roșie pe spate cu buton de aprins si stins dar ce sa vezi, nu exista loc unde sa pun baterii. Îmi puteți explica cum functioneaza aceste lampe?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu are un mic panou solar (eu am luat din acela din Cora, cu 15 lei, si imi pare rau ca a cazut de pe bicicleta la un moment dat) care sa il incarce singur, fara actiunea ta, probabil e cu incarcare USB, cu mufa microUSB. Ca sa dai de ea, trebuie sa te uiti atent la far pe toate partile lui, undeva are un capacel ce trebuie scos, si odata scos, vezi mufa. In rest, te descurci tu. Si eu am patit ca ma uitam ca blegul la far, sa vad unde e mufa happy De regula capacelul nu e prea vizibil, caci trebuie sa inchida etans mufa, sa nu ai probleme pe ploaie. Deci, cu putina atentie, o vei descoperi.

| sierra1 a răspuns:

"are lambă pe spate ...nu se aprind automat noaptea. De ce există acolo atunci?"

reflectă lumina, aia face. Și o face gratis

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum functioneaza aceste lampe? Asa cum scrii tu ca dracu.

| mihai69 a răspuns:

Ăăă... ce e aia o „lambă"?!?
În fine, nici la mașini nu se aprind automat luminile când vine noaptea (decât cu mici excepții). Așadar, apasă pe buton. Dacă n-are buton, o fi catadioptru (ochi de pisică).
Lampa pe care ai luat-o și nu are loc de baterii ar putea fie să aibă totuși un loc, dar nu îl vezi tu că e închis cu un capac prins cu un șurubel, fie are acumulator care se încarcă printr-un cablu ca ăla de la telefoane.