| Frank51 a întrebat:

Motoarele 2.0TDI VAG 2000-2006 sunt problematice?

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

2.0TDI s-au fabricat din 2003 in colo.
Si da, sunt problematice.

| Frank51 explică (pentru OldSoul):

Am ramas fara alte variante, pot sa risc pe JTD sau sa trec inapoi pe 1.9PD dar parca tot as merge pe 2.0...

Cele de 2 litrii de pe bmw seria 3 2000-2005 cum sunt?

| OldSoul a răspuns (pentru Frank51):

Daca vrei de 2. 0TDI de pe VW Audi, poti sa risti, dar obligatoriu, verifici pompa de ulei cum ai luat masina.
Si desigur, sa testezi masina bine.

De cele de pe BMW, chiar nu stiu sa-ti spun.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut.Cele 2.0 TDI PD sunt problematice. Daca te intereseaza fiabilitatea e mai ok un 1.9 TDI. Totusi daca daca vrei musai un 2.0 TDI PD cauta unul fara DPF, injectoare BOSCH si 8V nu 16V.Nici cele de pe BMW din perioada respectiva nu is prea reusite. Eventual un Mercedes C-class 2.2 (platesti mai mult la impozit dar e motor bun).

| mgtow a răspuns:

Si de alea pe benzina se plange lumea. Numa in europa da probleme cam orice in uk nu am auzit la nimeni de necaz indiferent ca are masina din 99`` sau 2005. Totul tine de cum e tratata masina alta e sa cada mecanica din obsolenta programata