| alexutzu08 a întrebat:

Ce ar trebui sa aleg intre o Skoda Octavia 2 motor2.0TDI din 2006 si Wolkswagen Passat tot de 2.0tdi tot din 2006.aceiasi km la ambele si acelasi pret... iar ambele arata f bine. voi ce ati alege? mersi

14 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Skoda este facuta tot sub patronat Volkswagen dar eu as alege Passat din toate punctele de vedere. Skoda este ok ca masina dar sub Volkswagen. Ca intretinere este cam acelasi pret dar consum mai bun la Vw, stoc de piese mai ridicat, suporta mai multe modificari ulterior daca vrei, confort mai sporit, spatiu mai mare, siguranta mai mare in caz de accident Doamne fereste! Deci Volkswagen!

regis
| regis a răspuns:

Imi place oarte mult Skoda, insa tot VW ramane firma mama si trebuie sa te gandesti de pe acum si la revanzare. Passaturile sunt mai cautate, se vand mai usor, deci la aceiasi bani, aceiasi kilometri si dotari similare, eu as alege Passatul.

| push2gl a răspuns:

Este acelasi motor, dar totusi Wolkswagen

| Intruder19 a răspuns:

Passatul este mai de calitate si daca nu este obosita nu o sa ai probleme cu ea.

| brandiburu a răspuns:

Din punctul meu de vedere... Passat-ul. Mi se pare mai incapator, mai dotat, mai puternic (chiar daca e aceeasi motorizare). Nici Skoda nu e de lepadat dar, nu stiu cum sa zic, parca e prea pregnanta acea senzatie de "rapid","ieftin", "plastic".

Incearca sa te gandesti si la piesele de schimb. Poate odata n-ai suficienti bani pentru o piesa de la reprezentanta si trebuie sa apelezi la niste dezmembrari: care are stocul mai mare si la ce preturi?

| axy08 a răspuns:

Passat

| axy08 a răspuns (pentru axy08):

Eu as alege passatu pentru ca si varul meu are si e foarte bun
il are de 2 ani si nu a schimbat la el decat uleiul si cauciucurile

| misteralexutzu a răspuns:

Skoda!

| Mystique_5599 a răspuns:

Inclin spre Passat, daca e macar comfort line sau, si mai bine, high line. Daca e trend, as alege Skoda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

VW passat clar, acum depinde si de optiuni ca si asta cont f mult

| blackwidow a răspuns:

VW cu siguranta

| IzzyNailart a răspuns:

Passat happy

| Adelin_1656 a răspuns:

Passat happy

| Sharks a răspuns:

Dupa mine Passatu' e mult mai bun, anul e acceptabil, si daca e sa o vinzi mai departe ( te plictisesti de ea, nu o mai vrei ) o vei vinde pentru. ca Vw sunt caute fata de Skoda! Un om oarecare se gandeste ca e mai bine sa isi ia o Skoda noua decat la mana a 2 a!
Deci aleg Passatu'! parerea mea